Чи не час «зав’язувати» з випивкою?
- 28 жовтня 2011
- Відгуків: 0
- Переглядів: 535
Всі ми звикли думати, що алкоголік — «це не про мене — я можу кинути в будь-який момент!». На перший погляд, здається, так і є, адже, за медичним визначенням, алкоголіком називають людину, організм якої залежить від постійного отримання дози алкоголю. Це хронічна хвороба, при якій людина не здатна контролювати вживання алкоголю, навіть якщо це створює серйозні проблеми в особистих стосунках на роботі та вдома.
То як же виникає залежність? Регулярне вживання алкоголю порушує баланс хімічних речовин у мозку. Складне медичне пояснення звучить так: порушується баланс гамма-аміномасляної кислоти, яка контролює імпульсивність глютамата, що стимулює нервову систему, і гормону задоволення — дофаміну. Поступово змінюється метаболізм дофаміну в центрах задоволення і людина просто перестає отримувати приємні відчуття без цих речовин. Це призводить до того, що мозку людини постійно потрібен алкоголь для того, щоб позбутися неприємних відчуттів і почуватися добре.
Передумовою появи алкоголізму є кілька факторів:
Генетика. Є конкретні генетичні фактори, через які деякі люди схиляються до розвитку залежності від алкоголю. Ті, в чиїх сім’ях є історія вживання наркотиків чи спиртного, стають залежними від алкоголю в шість разів частіше.
Раннє знайомство з алкоголем. Результати досліджень доводять, що люди, які почали вживати алкоголь до 15 років, частіше страждають на алкоголізм.Паління. На думку вчених, в 5 раз частіше алкоголізм проявляється у тих, хто хоч інколи палить.
Стреси. Оскільки гормони стресу викликають тривогу, зниження гарного настрою і працездатності, багато людей вживають алкоголь, намагаючись таким чином позбутися неприємних відчуттів.
Випивка «за компанію». Люди, у яких друзі регулярно випивають чи вже мають проблеми з алкоголем, також починають вживати спиртне дуже часто.Депресія. Люди з депресивними симптомами можуть свідомо або не дуже вживати алкоголь в якості самолікування. Але, як доводять дослідження, вживання алкоголю провокує розвиток депресії, а не полегшує її симптоми.
Реклама. Алкоголь часто зображується атрибутом «красивого» життя. Експерти вважають, що реклама алкоголю в ЗМІ й створення йому позитивного іміджу, навіює аудиторії впевненість у прийнятності надмірного вживання алкоголю.
То які ж ознаки того, що у вас проблеми з алкоголем?
Випивка на самоті. Людина припиняє шукати компанію для того, щоб випити, і може прий-мати будь-яку кількість спиртного наодинці з собою.Чітко відчувається бажання випити. Прийом алкоголю не залежить від ситуацій (свята чи наявності компанії), а диктується лише потребою прийняти алкоголь.
Випивка, прихована від друзів та близьких. Часті поїздки «на дачу», «на пікнік», поява в кишенях великої кількості льодяників, жувальної гумки й інших засобів, що відбивають запах алкоголю.
Алкогольні «заначки». Заховані у потаємних місцях початі пляшки зі спиртним, алкоголь в незвичній тарі — пластикових пляшках, графинах та ін.Відсутність контролю кількості випитого. Людина вживає алкоголь доти, доки здатна це робити, тобто фактично — до отруєння. Зникає відчуття міри і здатність утриматися від чергової чарки.
Провали в пам’яті під час пиятики. Після гулянки людина не може згадати частину подій, які відбулися під час вживання алкоголю.
Поява ритуалів випивки. Вживання алкоголю до або після роботи, під час перегляду телевізора, «для апетиту». Людина починає нервувати, якщо ритуалу не вдається дотримуватися.
Агресія стосовно близьких людей. Вживання алкоголю провокує сварки, сімейні скандали, агресивні дії щодо друзів і близьких.
Для того щоб дізнатися, чи є у вас проблеми з вживанням алкоголю, спробуйте чесно дати собі відповідь на прості запитання:
• чи були у вас хоч раз проблеми із законом через алкогольне сп’яніння, позбавлення водійських прав, ночівля у витверезнику, адміністративне чи кримінальне покарання за правопорушення в нетверезому стані?• чи траплялися у вас проблеми на роботі через алкоголь, зниження працездатності, сварки з колегами, прогули через похмілля?
• чи траплялося, що через випивку ви пропускали важливі зустрічі, іґнорували доручення начальства або пропускали побачення з дорогими для вас людьми?
Якщо ви відповіли ствердно на кілька розміщених вище запитань, то можна робити висновок, що випивка починає домінувати над рештою видів вашої діяльності і вам потрібно серйозно задуматися над своєю подальшою долею. Бо згадані вище чинники можуть свідчити про початок алкоголізму.
Володимир Петренко