У Болгарії хвиля люстрації торкнулася й священнослужителів
- 10 лютого 2012
- Відгуків: 0
- Переглядів: 609
Голова Комісії О. Костадінов наголосив, що перевіряють не тільки Болгарську Православну Церкву, але й усі інші релігійні організації, і пообіцяв, що перші результати опублікують вже наприкінці січня. Як повідомляють болгарські ЗМІ, спершу Церква відмовлялася надати потрібні відомості, бо агентами були нібито понад половина священнослужителів. За відмову Комісія з досьє погрожувала змусити Синод виплатити штраф у розмірі 30 тисяч левів (15 тисяч євро). Крім того, представники Комісії з розсекречення агентурних досьє заявили, що перевірку здійснять все одно: незалежно від того, надасть Синод потрібні відомості чи ні, оскільки зібрати відповідну інформацію дуже легко. Комітет національної безпеки Болгарії перевірятиме передусім самих членів Синоду, митрополитів і єпископів і церковних настоятелів.
За здійснення перевірки у визначені терміни та за надання необхідної інформації твердо виступив Патріарх Болгарський Максим (Мінков). У 1990-і роки ходили чутки, ніби Патріарх Максим за комуністичних часів був агентом Комітету національної безпеки, і саме це допомогло йому очолити Болгарську Церкву. На сьогодні відомі імена лише двох болгарських митрополитів-агентів: митрополит Старозагорський Галактіон (Табаков) і митрополит США, Канади та Австралії Йосип (Босанов), який сам зізнався у співпраці зі службами і попросив вибачення у болгарського народу.
У той же час, пише «Релігія в Україні», керівництво Російської Православної Церкви, яке активно співпрацювало з Комітетом Держбезпеки СРСР, воліє не афішувати відповідної інформації. Відомо, що верхівка церковної ієрархи РПЦ погоджувалася на співпрацю з радянською спецслужбою — церковникам надавали секретний псевдонім, під яким вони інформували органи держбезпеки про внутрішні настрої Церкви і виконували різні доручення. За вірну службу КДБ обіцяв служителям Церкви свою лояльність і кар’єрне просування по службі. Серед найвідоміших архієреїв, які співпрацювали з КДБ, — колишній патріарх Алексій II (Рідігер) і нинішній патріарх Кіріл (Гундяєв), який навіть і не приховує своїх політичних інтересів.
У своєму різдвяному інтерв’ю Кіріл говорив геть не про духовне — робив настанови вірянам з приводу дискусії довкола підсумків виборів до Держдуми. Інший «рупор» російської православної церкви — протоієрей, голова Синодального відділу взаємозв’язків Церкви і суспільства Всеволод Чаплін у різдв’яному посланні також закликав зовсім не до душевного очищення — закликав російську армію вбивати, вмирати, нападати на сусідні країни, щоб завадити демократичним революціям.
«Я думаю, что нужно подумать сегодня о мощном военном присутствии России во всех регионах, где люди просят защиты от оранжевых экспериментов, от разного рода цветных революций. Даже если России нужно будет участвовать в боевых действиях, этого не нужно сегодня бояться. Армии нужно наконец дать настоящую работу. Сетевых хомячков вполне можно было бы отправить в действующие войска. Те из них, кто выживут, наверное, станут людьми…».
Цікаво, що на Різдво у Москві у храмі Христа Спасителя, де святкове богослужіння правив патріарх Кіріл, був і президент РФ Дмитро Медведєв з дружиною. А безпеку у той час берегли понад 8,5 тис. співробітників Міністерства внутрішніх справ РФ: співробітники поліції, військовослужбовці внутрішніх військ та дружинники. Посилені наряди стояли у 282 православних храмах….
Ю. ДЕМБОВСЬКА
Джерело: газета ВО «Свобода», № 132