Перший крок у подоланні проблеми безпритульних тварин — належне утримання домашніх
- 13 липня 2012
- Відгуків: 0
- Переглядів: 851
Проблема безпритульних тварин, яка останніми роками вкрай загострилася, охоплює всю територію нашої країни і негативно характеризує українців. Суспільство, котре проявляє байдужість і жорстокість до беззахисних тварин, ніколи не буде милосердним і добрим і по відношенню до людини. Воно завжди буде злиденним і кримінальним. З огляду на гостроту та актуальність цієї проблеми, обурення світової спільноти станом речей в Україні щодо безпритульних тварин, було б розумно на рівні Міністерства охорони навколишнього середовища розробити єдину для країни ефективну гуманну програму боротьби з явищем безпритульності тварин, яка була б направлена в усі населені пункти України для втілення в життя. Однак цього немає. А оскільки проблему все ж таки потрібно вирішувати, то на місцях вирішують хто як може і як розуміє. На жаль, більшість посадовців, наділених владою, не бажаючи вникнути в сутність цієї проблеми, розуміють її вирішення дуже спрощено — через періодичне фізичне винищування безпритульних тварин. Така практика відома ще за радянських часів і позитивного результату не приносить. Корінним чином розв’язати цю проблему можливо лише впровадженням комплексної довгострокової гуманної Програми, яка спрямована перш за все на підвищення відповідальності людей за тварин та припинення їх розмноження шляхом стерилізації.
19 червня цього року на сесії міської ради була прийнята Програма контролю утримання та розмноження домашніх і безпритульних тварин у місті Борисполі (див. на сайті Бориспільської міської ради — https://borispol-rada.gov.ua/ukrainian/rishennya-borispilskoyi-miskoyi-radi/pro-zatverdzhennya-programi-kontrolu-utrimannya-ta-rozmnozhennya-domashnih-i-bezpritulnih-tvarin-u-m.-borispoli-na-2012-2018-roki.html). З одного боку — начебто позитивний крок. Проте, ознайомившись з матеріалами останнього варіанту Програми, я дійшла сумного висновку, що це «Програма контролю…», в якій, власне, сам контроль не передбачений. Метою Програми (згідно з текстом) є припинення народжуваності тварин, проте стерилізація чомусь зведена до мінімуму. Отже, навіть по цих двох показниках можна говорити, що це Програма суперечностей, яка не буде працювати на позитивний результат. Одначе вона прийнята депутатами без жодного обговорення, і на неї виділятимуться немалі кошти. Програма отримала ряд серйозних зауважень з боку громадських організацій — Бориспільського міського осередку Всеукраїнської екологічної ліги та міської громадської організації захисту тварин «Артемон». Залишається сподіватися, що в Програму задля її результативності будуть внесені відповідні зміни та поправки.
Зрозуміло, що корінь проблеми безпритульних тварин криється в низькому рівні свідомості багатьох громадян та, відповідно, в порушенні ними правил утримання собак і котів. Такі громадяни, викидаючи на вулицю дорослих тварин і молодняк, щорічно поповнюють тим самим армію безпритульних тварин.
Керуючись законом України «Про захист тварин від жорстокого поводження» та життєвим досвідом, міським осередком Всеукраїнської екологічної ліги були розроблені прості Правила утримання власниками домашніх тварин, дотримання яких значно поліпшило б ситуацію з безпритульними тваринами та комфортність проживання у нашому місті.
Правила утримання власниками домашніх тварин
1. Тварини (коти, собаки) мають бути зареєстровані (поставлені на облік) власником у ветеринарному закладі міста під час проведення обов’язкових профілактичних щеплень. З обліку тварин знімають у випадку їхньої смерті або переїзду.
2. Обов’язковість проведення щеплення проти сказу як собакам, так і котам.
3. Господар має контролювати розмноження своїх тварин. Власники, котрі утримують самок котів, собак, мають подбати про стерилізацію своїх тварин у ветеринарному закладі з метою припинення їх розмноження. Виняток становлять тварини цінних порід, яких утримують задля розведення. Якщо немає можливості провести стерилізацію тварини, то слід обов’язково використовувати ветеринарні препарати, що знижують статеву активність з метою запобігання небажаному приплоду.
4. Недопустимість викидання власниками своїх тварин напризволяще, як дорослих, так і молодняка, а також підкидання іншим людям.
5. Власник зобов’язаний надати тварині належні умови проживання, що забезпечують її видові та біологічні потреби (потреби в харчуванні та питній воді, укриття від негоди в холодну пору року, та від спеки — в теплу пору року), можливість руху, місця для вигулу).
6. Власник зобов’язаний слідкувати за станом здоров’я своєї тварини, регулярно проводити їй профілактичні обробки проти бліх, кліщів, гельмінтів.
7. Власник зобов’язаний утримувати собак в межах своєї присадибної ділянки (для приватного сектора) чи квартири (для комунальних будинків). Перебування собак поза межами власності господаря (під час прогулянки) — лише у супроводі останнього. Недопустиме вільне пересування собак, які мають власника, вулицями міста без супроводу господаря.
Власникам котів потрібно подбати про стерилізацію не лише кішок, а й кастрацію котів (кастровані коти далеко не ходять і шкоди сусідам не роблять).
8. Кількість тварин, що утримуються господарями в комунальних будинках, має бути обмежена.
9. Обов’язкове дотримання власниками санітарно-гігієнічних вимог при утриманні тварин в комунальних будинках.
10. Власники, які утримують тварин у комунальних будинках та проводять їх вигул на прилеглій території, вулицях, парках тощо, повинні мати при собі засоби для прибирання екскрементів після своєї тварини. Вигул тварин проводити з відповідними заходами безпеки як для самої тварини, так і для оточуючих.
11. Власники собак зобов’язані займатися вихованням своїх тварин. Собаки не повинні постійно гавкати та порушувати спокій сусідів. Вихований собака знає, коли подавати голос, а коли мовчати.
12. Власник тварини несе відповідальність за шкоду, спричинену його твариною іншим людям або їхньому майну.
13. Якщо господар не може виконати вищенаведені Правила, йому не варто заводити домашніх тварин.
Ірина Гах, голова БМО ВЕЛ
- Як ставитися до тварин, які проживають на територіях комунальних будинків, але не мають конкретного господаря?
- Як ставитися до тварин, які проживають на територіях підприємств, складів будмайданчиків, ринків, кладовищ, автозаправок тощо?
- Стерилізація тварин — об’єктивна необхідність у вирішенні проблеми безпритульності.
- Притулки для тварин. Чи вирішують вони проблему безпритульності?
На ці та інші питання по темі домашніх та безпритульних тварин — в наступних номерах газети.