(04595) 6-69-04
(067) 404-24-62
 Виходить - з червня 2002 року.     Тираж - 10`000 примірників
  Розповсюджується - безкоштовно в м.Борисполі
  Містить - авторські статті, оголошення, рекламу

Екологічна катастрофа нависла над Бориспільщиною

  • 23 серпня 2012
  • Відгуків: 0
  • Переглядів: 1279
  • Автор: admin
  • 0
У селі Вороньків Бориспільського району назріла революційна ситуація. Мешканці вирішили відстояти мальовничу природу від екологічного забруднення: не допустити скидання стічних вод з м. Бориспіль у болото Кругле, урочище «Карань-Глуховщина» (12000–13000 метрів куб. води на добу!), а також не дозволити розширення сміттєзвалища між селами Головурів і Вороньків в урочищі «Бойків яр». Людям стало відомо, що стічні каналізаційні води з міста нестимуть екологічну загрозу Рогозову, Старому, Головурову, Воронькову, Кийлову… Саме тому підтримати вороньківців приїхали мешканці інших населених пунктів.
Диму без вогню не буває!
Чутки про наміри влади ходили ще раніше, але останнім часом люди зрозуміли, що побоювання небезпідставні — як кажуть, «диму без вогню не буває». Тож на початку серпня у селі створили ініціативну групу, яка вирішила донести правду до населення.
«Сміттєзвалище у «Бойковому яру» працює на повну. Ми сидимо на базарі, що у центрі Воронькова, і нараховуємо по 50 величезних машин зі сміттям, які повертають до яру, — розповідають жінки. — А на село Кийлів повертають машини з величезними бетонними трубами. Говорять, що там вже потужна техніка працює…» 
Перше зібрання мешканців села відбулося 4 серпня, на якій створили ініціативну групу. Вороньківець Олександр Андрійович Юрченко, один із тих, хто зголосився будити народ, за 10 днів сам обійшов усе село (а Вороньків — найбільше село Бориспільщини!). Ось, що він розповів: «У селі найперші новини дізнаються на базарі. Люди почули, що проект водовідведення готується давно, а до відома людей ніхто нічого не доводить. Ми вирішили 18 серпня провести сходку села. Селяни повинні усвідомити, що вони — велика сила, що вони — не бидло, а громада, від рішення якої залежить дуже багато! Саме тому ми й зібралися, щоб сказати своє слово владі. А що ми сьогодні бачимо: центр села неприбраний, довкола повно смітників. А тепер нам везуть сміття ще й з Києва, аеропорту — ми не згодні з цим миритися…»
Окрім того, він розповів, що ініціативна група написала звернення до сільської ради, яким запрошувала місцеву владу на громадські слухання 18 серпня о 16.00. «Лист у сільській раді реєструвати відмовилися, тому запрошення було відправлено поштою. А про те, що сільський голова отримав лист, є відповідне повідомлення,» — сказав людям Юрченко. Згодом вороньківці дізналися, що у сільській раді вирішили збирати сходку на 18.00… Тож по селу і були розклеєні оголошення, які закликали людей приходити 18 серпня, але у різний час.
Розділити громаду не вдалося!
«4 серпня ми вже проводили збори села, але сільський голова до нас не вийшов, — розповідає молода жінка. — Ми дізналися, що відходи Борисполя планують скидати поблизу нашого села і каналізаційні стоки йтимуть по нашій землі, тектимуть руслами річок! Якщо вже виготовляється проектна документація, то це вже не місяць-два йде робота, а, можливо, кілька років. Ми хочемо знати правду, хто дав право без громадських слухань, вирішувати все за нас?! Які вже є документи?..»
«Неподалік Києва вже є село Підгірці, звідки люди починають утікати, оскільки там поряд величезне сміттєзвалище, — звертаючись до своїх односельців, сказала Тетяна Валеріївна Сломінська, яка входить до ініціативної групи. — Там земля настільки забруднена, що нічого вже не можна садити. Саме тому ми повинні попередити екологічне забруднення у Воронькові! Переяслав-Хмельницький боровся — і каналізацію не пустили до їхнього району. А наша влада замовчувала це питання, щоб нишком зробити це у нас. Я вас дуже прошу, поставтеся до цього, як до війни, як до нашестя. Давайте забудемо усі чвари, борги, розбіжність поглядів і разом відстоїмо майбутнє наших дітей і внуків. Інакше ми не зможемо пити чисту воду, дихати свіжим повітрям, навіть жити тут буде небезпечно.»
«З давніх-давен в Україні-Русі було віче, яке вирішувало усі громадські питання. У часи козаччини це була козацька рада, — сказав вчитель-пенсіонер, член ініціативної групи Олексій Федорович Гриценко. — Сьогодні ми бачимо, що всупереч нашим інтересам, незважаючи на зростання статистики захворюваності, особливо дітей, влада нам не повідомила, що планують стічні води міста скидати на нашу територію… Ми не перші у Київській області, подібна ситуація склалася у селі Нечипорівка Яготинського району: просте населення вважають за бидло, з ним ніхто не рахується!»
Про загрозу пити отруйну воду говорив чоловік, який у Воронькові копає криниці. Люди обурювалися, що сільські депутати не відстоюють інтересів вороньківців. Розповідали про красу й унікальність Бойкового яру і Писарської гори, куди вже тонами везеться сміття…
На підтримку селян виступив директор Бориспільського держлісгоспу, який повідомив, що дослідження показують, що у випадку надходження в урочище «Карань-Глуховщина» такої великої кількості води, як 12000-13000 метрів куб. на добу, загине ліс!..
Протистояння: селяни — сільські голови
Люди зібралися на 16 годину, розвісили гасла на будинку культури і на спортивному майданчику: «Не дамо вбити нашу землю!», «Люди, не дайте себе одурити!», «Геть зрадників!», «Вимагаємо звіту сільської ради!», «Звалищу — ні! Не топіть нас у лайні!» та ін. Тим часом лунали негативні вигуки на адресу місцевої влади села, звучали виступи про загрозу екологічної катастрофи, шукали вирішення багатьох проблем, які наболіли за останні кілька років… 
Вороньківці страшенно обурювалися, що вони та мешканці інших сіл, представники преси і телебачення (кілька сотень людей!) чекали на сільських чиновників 2 години! Оскільки сільський голова Ігор Михайлович Заборний на збори з’явився все ж таки о 18 год.! 
Подібна ситуація сталася і в Головурові: ініціативна група зібрала понад 770 підписів людей проти будівництва водовідведення очищених зворотних стічних вод м. Бориспіль, скидання їх в урочище «Карань-Глуховщина», яке є унікальним куточком природи Подніпров’я і знаходиться на дуже близькій відстані від населеного пункту, а також проти розширення сміттєзвалища між селами Головурів і Вороньків в урочищі «Бойків яр». Своє звернення головурівці вирішили надіслати у правоохоронні, природоохоронні та державні органи. Окрім того, члени ініціативної групи звернулися до сільського голови Миколи Івановича Чуя з вимогою підтвердити або спростувати чутки щодо цих небезпечних ситуацій.
З’ясувалося, що 21 липня сесія Головурівської сільської ради, до якої входять села Кийлів і Головурів, прийняла рішення не погоджувати будівництво систем водовідведення стічних вод Борисполя у болото «Кругле», а виконком сільської ради направив звернення до голови Бориспільської РДА Добрянського, а також до екологічних державних установ. Та, як розповіли юристи, рішення сільської ради не має вагомого правового впливу на ті проекти, які плануються в адміністративних межах села, але поза межами населеного пункту. Однак, згідно із законодавством, рішення має винести саме громада! То чому ж влада Вороньківської і Головурівської сільських рад протиставила себе громаді? Адже й мета у них ніби збігається з думкою людей!? Кількасот людей обурювався, чому місцеві депутати не донесли правди до своїх виборців, а намагалися самі вирішувати за громаду. Та й на сходку села, говорили вороньківці, мало хто з депутатів з’явився.
Після довгого чекання селяни все ж побачили своїх голів. Останні розповідали, як захищають інтереси своїх виборців, відстоюють екологічні і соціальні питання, зачитували рішення сільських рад. До речі, Вороньківська сільська рада тільки напередодні, 17 серпня, прийняла рішення подібне тому, що і Головурівська сільрада. Проте люди зробили дещо інший висновок: очільники обох органів місцевого самоврядування ніби об’єдналися проти власних виборців. Адже коли мешканці Головурова вирішили приїхати на сходку до Воронькова, аби підтримати своїх сусідів і долучитися до проблеми, яка болить і їм, то керівник Головурова Микола Іванович Чуй замість того, щоб підтримати ініціативу знизу і виділити автобус на 16 год., оголосив про поїздку на 18.00. Тож голову рівці, які були вже повідомлені про час проведення зборів у Воронькові, добиралися самостійно до сусіднього села. Автобус, який вирушив о 17.30 з Головурова, до Воронькова приїхав порожній! 
«Чи довіряє сьогоднішня вороньківська громада владі?»
На підтримку місцевої влади приїхав начальник управління ЖКГ Бориспільської міської ради, депутат Бориспільської районної ради Володимир Іванович Аврамчук, який розповідав про безпечність цього проекту. Але люди йому не повірили і сприйняли це з великим обуренням.
Прозвучала також ініціатива не скидати стічні води в болото Кругле, а безпосередньо вивести їх у Дніпро. Адже при такому підході до проблеми будуть поставлені значно вищі санітарно-епідеміологічні та екологічні норми, і кошти із Держбюджету будуть залучені значно більші; це й допоможе відвернути екологічну небезпеку від населених пунктів Бориспільського району…
На сільські збори прибули представники різних політичних сил: хтось хотів просто виступити перед майбутніми виборцями, інші давали слушні поради людям, як відвернути екологічне лихо. Виступ Святослава Михайловича Ханенка, депутата Київської облради від ВО «Свобода», був найбільш гострим і конструктивним, він закликав селян гордо підняти голови і не бути рабами на своїй, Богом даній землі.
«До речі, питання скидання стічних вод вже розглядалося на обласній раді, — наголосив у своєму виступі С. М. Ханенко. — Але йшлося про маршрут, який торкався інтересів Переяславщини, і переяславці, так як і ви, повстали і захистили свій край. Завдяки тому, що ви не мовчите, а зібрали збори села, ці питання тепер влада буде розглядати прозоро і ніхто не зможе вас обдурити… Сьогодні у Воронькові стоїть нагальне питання: чи довіряє нинішня вороньківська громада владі? (На що люди хором вигукнули: «Ні-і-і!». — Ред.). Я висловлю Ігорю Михайловичу дуже просту рекомендацію: для вас оце зібрання — це шанс: або ви закріпитесь як сільський голова і відстоїте інтереси цієї громади, кожної людини, або оця громада винесе вас на руках з вашої посади! Люди мають запитати у своїх сільських депутатів, яких обирали у 2010 році, чому до них не донесли те, що відбувається?.. Владу сьогодні цікавлять лише прибутки і власний комфорт. Але ви повинні дати чітку відповідь. Допоки громада, і не тільки Воронькова, а й усіх сіл по трасі не отримає чітку аргументовану відповідь на те, що це принесе у майбутньому, погоджуватися не можна! Я буду ініціювати на екологічній комісії Київської обласної ради ретельніше вивчити це питання.»
На зборах села обрали нову ініціативну групу, до якої входитимуть люди, які мають відповідні знання щодо будівництва, економіки, юриспруденції; саме вони мають добре дослідити проблеми і на черговій сходці донести правдиву інформацію до односельців. Юристи розповіли, що ініціативна група має повне право вимагати усі документи у влади, брати участь у сесії сільської ради, у засіданнях виконкому, виступати від імені громади села. 
Лариса Громадська
 
Залишити відгук  ↓
 
Відгуків ще не було.