Ходімте в сад!
- 08 лютого 2013
- Відгуків: 0
- Переглядів: 739
Ходімте в сад! Я покажу вам сад,
Де на колінах яблуні спить вітер,
А згорблений чумацький небоспад
Освітлює пахучі очі квітів.
Чи навчилися ми читати «живу книгу» рослин?
Ми хочемо визначити, яким буде врожай наступного року, коли зацвіте плодове дерево і наливатимуться плоди?.. Це нескладно. Але як це зробити взимку чи ранньої весни, коли на деревах немає навіть листя?
Знати про майбутній врожай не лише можна, а й потрібно.
Рівень майбутнього врожаю та розміщення плодів на дереві обумовлюють способи обрізання, чим формується й сам урожай. Якщо дерево цвістиме щедро, обрізати можна за потребою більше. Коли врожай передбачається меншим, молоді дерева можна обрізати ощадливіше, а в деяких випадках варто зовсім відмовитися від обрізання. Старі дерева потребують обов’язкового омолодження.
Якщо майбутній врожай розміщується на периферії (є такі сорти яблунь та груш), потрібно подбати про переміщення його всередину крони, тому що з часом гілки ламатимуться, або ж плоди опиняться на землі й необхідно буде ставити підпорки, щоб гілки не відчахувалися.
Дерево має багато секретів. Однак легко відкриває свої таємниці лише тому, хто знає його «живе письмо».
Зайшовши взимку чи ранньої весни в сад, уважніше придивіться до гілок на стовбурах. Ви побачите: не всі гілки мають однакове призначення. Одні — ростові. Вони довгі, на них майже не видно бруньок, а якщо і є, то невеликі й тонкі. Такі гілки ростуть вертикально вгору або майже вертикально. Ми називаємо їх «жировиками», бо вони забирають левову частку поживних речовин, які виробляє коренева система дерева. Інші — плодові. Вони значно коротші, а іноді навіть зовсім коротенькі. Лише на них з’являються плоди.
Плодові утворення в різних порід формуються по-різному. У зерняткових створюються так звані кільчатки, списики, плодові лозинки. На них, як правило, формуються плодові бруньки. Вони товщі від ростових і чітко відокремлюються від пагінців. Якщо ранньої весни розрізати плодову бруньку, то всередині можна побачити букетик майбутніх квіток. По плодових бруньках визначають, як буде цвісти дерево.
Але не завжди плодові бруньки ростуть окремо від ростових. Є так звані змішані. У них можуть утворюватись органи і репродуктивні (квіти), і вегетативні (листя та пагони).
З однієї плодової бруньки утворюється кілька суцвіть. Їхня форма, залежно від породи, у кожного своя. У яблуні — «парасольна», у груші — «щиток», у смородини, винограду — простий кетяг, а в абрикоси та персика з кожної бруньки розвивається лише по одній квітці.
За своєю будовою квітки теж різні. Рослини, на яких утворюються лише двостатеві квітки, називаються однодомними. Це яблуня, груша, вишня, персик, слива та інші. Коли ж чоловічі та жіночі квітки є на різних рослинах, вони називаються дводомними. Наприклад, обліпиха, актинідія — вони мають рости лише в парі.
Є також рослини, які потребують перехресного перезапилення. Це деякі сорти черешень, вишень.
Плоди за будовою поділяються на яблукоподібні, кісточкові, ягоди, горіхи та помаранчі. До яблукоподібних належать плоди груш, айви та яблук. Кісточкові — вишня, черешня, алича, слива, терен. Ягоди — смородина, аґрус, малина та інші. Горіхи — плоди із сухою оболонкою — горіх, ліщина, каштан, жолуді. Помаранчевими називають плоди лимону, апельсину, мандарину.
Плодові бруньки більшості порід, зокрема яблуні, груші, вишні, черешні, сливи та ін., формуються влітку, саме тоді, коли наливаються плоди. Створення належних умов живлення, поливання, підживлення, обробка від шкідників та хвороб — не тільки запорука поліпшення цьогорічних плодів, а й закладання щедрого врожаю на наступний рік.
Шановні читачі! Щойно я ознайомив з тим, як можна визначити майбутній врожай садових дерев, та з деякими характерними їх рисами. У наступних публікаціях на шпальтах щотижневика «Ринок…» ділитимуся технікою обрізання плодових дерев, кущів, винограду та цікавими історіями з життя рослин. Також буде нагода дізнатися про особливості утримання розаріїв і догляду за трояндами, вічнозеленими насадженнями.
А як щодо створення Клубу любителів троянд Борисполя? Далі буде!
Сергій СОЛОДАЄВ