Про стан законності у Борисполі, заходи щодо її зміцнення та результати діяльності Бориспільської міжрайонної прокуратури
- 08 лютого 2013
- Відгуків: 0
- Переглядів: 693
На виконання функцій, покладених на органи прокуратури ст. 121 Конституції України та п. 9 Перехідних положень Конституції України, Бориспільською міжрайонною прокуратурою у 2012 році вживалися практичні заходи щодо підвищення рівня прокурорсько-слідчої діяльності, реального усунення порушень законів, поновлення прав та законних інтересів громадян та держави, притягнення винних осіб у порушенні законів до встановленої відповідальності, забезпечення відшкодування спричиненої шкоди.
Виходячи з принципу верховенства права, закріпленого як у низці міжнародних нормативно-правових актів, так і в національному законодавстві, зокрема ст. 8 Конституції України, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Це положення прямо випливає із ст.3 Конституції України.
Утвердження законності і забезпечення прав і свобод людини, її життя і здоров’я, честі і гідності, недоторканності і безпеки є головним пріоритетом у діяльності Бориспільської міжрайонної прокуратури.
Протягом 2012 року прокуратура працювала в умовах зміни матеріального та процесуального законодавства (з 1 грудня 2012 року діє новий Закон України «Про прокуратуру», а з 20 листопада 2012 року — новий Кримінальний процесуальний кодекс України), зміни кадрів, в тому числі і керівництва, та її реформування у відповідності із основними засадами діяльності, визначеними Генеральним прокурором України.
Необхідно зазначити, що забезпечення законності не відбувається стихійно. Воно вимагає цілеспрямованого впливу на діяльність суб’єктів суспільних відносин, тобто є управлінським процесом та вимагає скоординованих заходів. Особливого значення набуває пріоритетність прав людини, як одна із складових принципу верховенства права, у сфері Кримінального провадження, оскільки саме у цій сфері правових відносин вони можуть бути суттєво обмежені.
У зв’язку з цим у 2012 році Бориспільською міжрайпрокуратурою на виконання вимог ст. 10 Закону України «Про прокуратуру» з метою координації діяльності по боротьбі із злочинністю проведено 3 координаційні наради керівників правоохоронних органів та 2 міжвідомчих наради за участю органів місцевого самоврядування, право-охоронних та контролюючих органів щодо стану законності та правопорядку в регіоні.
На координаційних нарадах розглянуто проблемні питання та причини зростання окремих видів злочинів, зниження результативності роботи органів внутрішніх справ з виявлення злочинів, пов’язаних із незаконним обігом наркотиків та підвищення ефективності протидії корупції.
Внаслідок вжитих скоординованих заходів у взаємодії з правоохоронними органами вперше за останні 5 років закріплено позитивну тенденцію до зниження рівня злочинності (на 4 %; по області — 1,7 %). Кількість вчинених тяжких та особливо-тяжких злочинів зменшилася на 13,1 %. Відбулося зниження на 37,5 % умисних вбивств (з 8 до 5), на 45,5 % спричинених тяжких тілесних ушкоджень (з 11 до 6), на 14,2 % крадіжок особистого майна (з 595 до 504), на 30,8 % заволодіння транспортними засобами (з 39 до 27). Зменшилася кількість злочинів, вчинених неповнолітніми на 59,5 %, групою осіб на 38,9 %, в стані алкогольного сп’яніння на 3 % (18,1 % зростання по області). У закінчених кримінальних справах встановлено збитків на загальну суму 1,5 млн. грн., з яких відшкодовано в ході досудового слідства 968 тис. гривень (61,9 %).
Проте, незважаючи на вжиті заходи щодо профілактики вчинення злочинів, криміногенна обстановка залишається вкрай напруженою. Її загострення спровокували соціальна та економічна кризи.
Протягом минулого 2012 року Бориспільським міськвідділом зареєстровано 9727 заяв та повідомлень громадян про злочини та пригоди, що на 41,4 % більше рівня минулого року (6878). З названої кількості заяв та повідомлень зареєстровано 982 злочини, що на 4 % менше рівня минулого року (1013). З них зареєстровано 41 особливо тяжкий злочин, що на 46,4 % більше рівня минулого року (28); зареєстровано 461 тяжкий злочин, що на 15,4 % менше рівня минулого року (545).
Порівняно з відповідним періодом 2011 року відбулися деякі зміни в динаміці злочинності. Так, у минулому році сталося більше розбійних злочинів (зареєстровано 11 розбоїв проти 7 у попередньому 2011 році), зросла кількість грабунків (з 28 до 41), хуліганств (з 2 до 12), ДТП (з 9 до 21), крадіжок з квартир (з 68 до 93), крадіжок з дач (з 41 до 77), вилучення зброї (з 2 до 3).
На 144,9 % зросла злочинність у громадських місцях, на 23,8 % — рецидивна злочинність.
Однак привертає увагу той факт, що із зареєстрованих майже 1000 злочинів в минулому році їх розкриття становить лише 461, що складає 46,9 % (в той час як по Київській області цей показник складає — 51,7 %). Тобто залишається нерозкритим 521 злочин. Серед розкритих злочинів — 14 особливо тяжких, що складає 34,1 % (область — 53,7 %) та 156 тяжких злочинів, що складає 33,8 % (область — 40,4 %).
Проведені прокуратурою перевірки в порядку нагляду свідчать про невиконання в повній мірі працівниками міліції покладених на них чинним законодавством України функцій та неналежну організацію їх роботи щодо розкриття злочинів, особливо злочинів минулих років. Як приклад, у вересні 2012 року до ГУ МВС в Київській області внесено подання про усунення порушень кримінально-процесуального законодавства при розслідуванні злочинів минулих років проти життя особи.
Прокуратурою скасовано 38 незаконних постанов міськвідділу про відмову в порушенні кримінальних справ з одночасним їх порушенням прокурором, 20 з яких скеровано до суду (тобто виявлено укриття злочинів працівниками Бориспільського МВ).
Крім того, внесено 22 акти прокурорського реагування, за результатами розгляду яких 30 службових осіб органів внутрішніх справ притягнуто до дисциплінарної відповідальності.
Також спостерігається суттєве зростання кількості вчинених злочинів в економічній сфері. Так, протягом 2012 року працівниками ДСБЕЗ (державної служби боротьби з економічною злочинністю) на території обслуговування Бориспільського МВ виявлено 62 злочини, що на 93,8 % більше рівня минулого року (32). Серед вказаної кількості злочинів виявлено 13 тяжких, що на 8,3 % більше рівня минулого року (12), 3 факти привласнення, що на 50% менше рівня 2011 року (6). Фактів хабарництва працівниками ДСБЕЗ не виявлено.
Однак це не свідчить про відсутність корупційних проявів на Бориспільщині, а свідчить про відсутність чіткої та цілеспрямованої роботи вказаної служби та й взагалі невміння працювати в нових умовах.
Микола УЛЬМЕР,
Бориспільський міжрайонний прокурор Київської області
Далі буде