(04595) 6-69-04
(067) 404-24-62
 Виходить - з червня 2002 року.     Тираж - 10`000 примірників
  Розповсюджується - безкоштовно в м.Борисполі
  Містить - авторські статті, оголошення, рекламу

Приймаєте спадщину? Перевірте борги!

  • 01 березня 2013
  • Відгуків: 0
  • Переглядів: 962
  • Автор: admin
  • 0
Ви хочете прийняти спадщину від своїх родичів і розраховуєте на приємний подарунок, який можете отримати — будинок, автомобіль, гроші та інші матеріальні цінності, але ви можете і не підозрювати, що ваш спадкодавець за життя взяв кредит у банку або позику у друга, а ще більше ви не підозрюєте про те, що ці борги також перейдуть вам у спадок у разі прийняття вами спадщини.
Нині часто трапляється, коли банки звертаються до своїх боржників — фізичних осіб — за поверненням боргу згідно з кредитними договорами. Але не завжди відповідачами за такими вимогами є безпосередньо особа, яка взяла кредит. 
Помирає позичальник, який завинив банку чималу суму грошей, про яку банк ну ніяк не хоче забувати. Відповідно до ст. 1218 Цивільного кодексу України, до складу спадщини входять усі права та обов’язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинялися внаслідок його смерті. Якщо спадкоємцям відомо про борги спадкодавця, то вони повинні повідомити банк про відкриття спадщини згідно зі ст. 1281 ЦК України. Іншими словами, обов’язок погасити кредит, тобто борги померлого, також переходить до спадкоємців разом зі спадщиною. 
У ч. 1 ст. 1282 ЦК України встановлено, що спадкоємці зобов’язані задовольнити вимоги кредитора повністю, але в межах вартості майна, одержаного у спадщину. Кожен із спадкоємців зобов’язаний задовольнити вимоги кредитора особисто, у розмірі, який відповідає його частці у спадщині.
Звісно ж, можна і відмовитися від прийняття спадщини, подавши до нотаріальної контори заяву про відмову протягом шести місяців з дня смерті спадкодавця, і таким чином відмовитися від боргів померлого. Усе це треба зважити, адже часто сума боргів може бути не набагато меншою за вартість спадкового майна, а сама процедура є не дуже приємною. 
Отже, перший варіант розвитку подій: спадкоємці знають про борги померлого і повідомляють кредитора про смерть боржника; другий: спадкоємці не знають про борги померлого, або знають і не повідомляють кредитора. Перший випадок, як правило, менш проблемний, адже в такій ситуації спадкоємці знають, принаймні, уявляють, чого їм чекати і які процедури доведеться пройти, а ось другий є проблемніший, особливо, коли спадкоємці не знали про борги померлого і прийняли спадщину. 
Головною проблемою, на думку автора, є людський фактор, коли особа вже прийняла спадщину, почала її використовувати за призначенням, аж ось з’являється кредитор, наприклад, в особі банку та заявляє свої вимоги щодо повернення боргу померлого. Та чи правомірно це? 
Згідно з ч. 3 ст. 1223 ЦК України, право на успадкування виникає у день відкриття спадщини. Часом відкриття спадщини, відповідно ч. 2 ст. 1220 ЦК України, є день смерті особи, або день, з якого вона оголошується померлою. Спадкоємець, за заповітом чи за законом, має право прийняти спадщину або не прийняти її. 
Щодо кредитора спадкодавця, тобто банку, то відповідно до ч. 2 ст. 1281 Цивільного кодексу України, він має право протягом шести місяців від дня, коли він дізнався або міг дізнатися про відкриття спадщини, пред’явити свої вимоги до спадкоємців, які прийняли спадщину, незалежно від настання строку вимоги. 
У відповідності до ч. 3 цієї ж статті, якщо банк не знав і не міг знати про відкриття спадщини, він має право пред’явити свої вимоги до спадкоємців, які прийняли спадщину, протягом одного року від настання строку вимоги. Кредитор померлого, який не пред’явив вимоги до спадкоємців, що прийняли спадщину, у зазначені строки, позбавляється права вимоги. Проте дуже рідко трапляється таке, щоб кредитор, а особливо якщо це фінансова установа, пропустив встановлені строки, і все одно звертається до суду про стягнення боргу. 
Про недопустимість пропущення строків говорить нам і Верховний Суд України, що строки пред’явлення кредиторами спадкодавця вимог до спадкоємців є обмежувальними (присічними), тобто їх пропущення припиняє права кредиторів. А тому ці строки не призупиняються, не перериваються і не поновлюються. Після пропущення цих строків банк вже не має права звертатися до суду про стягнення боргу зі спадкоємців.
Але якщо банк все ж таки не пропустив зазначений в законі строк, то потрібно звернути увагу, що спадкоємці будуть відповідати за борги померлого лише в межах вартості майна, отриманого у спадщину (ст. 1282 Цивільного кодексу України).
Отже, приймаючи спадщину, дізнайтеся, чи були на день смерті у померлого спадкодавця обов’язки чи борги,  які у разі прийняття спадщини можуть перейти і до них.
     
Ольга ДИННИК,
адвокат, фахівець з цивільного, сімейного, трудового права.
Тел. 098-015-99-60     
 
Залишити відгук  ↓
 
Відгуків ще не було.