Янукович створює власну гвардію
- 15 березня 2013
- Відгуків: 0
- Переглядів: 541
Міністерство доходів і зборів досі остаточно не створено. Один із головних каменів спотикання — хто отримає під свій контроль фінансову міліцію — так поки що умовно називають майбутню службу розслідування економічних злочинів. Нині подібні функції мають Міністерство внутрішніх справ (УБЕЗ) і Державна податкова служба (податкова міліція). Також нещодавно подібну функцію вилучили з переліку видів діяльності Служби безпеки України.
В інтерв’ю «Економічній правді», голова податково-митного комітету Верховної Ради Віталій Хомутиннік назвав три варіанти підпорядкування фінансової міліції. Усі три відпрацьовуються в парламенті.
«Перший — статус-кво. Там (в МВС) — УБЕЗ, тут (у Міндоходів) — податкова міліція. Інше питання, у якому статусі податкова міліція, оскільки три заступники у Клименко-міністра (Олександра, глави Міндоходів. — ЕП) вже є. Відповідно, податкова міліція може існувати лише у форматі департаменту в міністерстві.
Другий варіант — фінансову міліцію або поліцію — як там її назвуть — виводять в окрему, незалежну структуру.
Третій варіант — усі повноваження і функції стікаються до якогось одного відомства — Міндоходів або ж МВС».
І ось, як стало відомо «Економічній Правді», в уряді проходить розгляд законопроекту «Про Службу фінансових розслідувань України (фінансової поліції)». Ким саме був підготовлений законопроект, остаточно незрозуміло. Найімовірніша версія, що документ писався одним із силовиків, близьких до «Сім’ї» і має відношення до податкової поліції.
Зміст документа припускає другий варіант, названий Хомутинніком. А саме — створення окремого силового економічного відомства. Лише на словах планується до створення фінансова поліція. Насправді ж це буде мегамонстр.
Нову структуру планується створити на базі підрозділів:
- Податкової міліції;
- Боротьби з економічною злочинністю МВС;
- Боротьби з організованою злочинністю МВС;
- Контррозвідувального захисту економіки СБУ;
- Боротьби з контрабандою Митниці;
- Державної фінансової інспекції (колишнє КРУ).
Яке відношення має до питань фінансової злочинності, наприклад, УБОЗ, абсолютно незрозуміло. Можна тільки уявити собі, як саме бойовий підрозділ МВС буде виконувати нинішні функції Держфінінспекції (зокрема, фінансовим контролем за держзакупівлями, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах, дотриманням законодавства у бюджетному процесі). Оскільки діяльність Держфінінспекції не має нічого спільного з правоохоронною. Діяльність Держфінінспекції — це аналіз плюс контроль (у рамках проведених перевірок), тут пістолети ні до чого. Не виключено, що після створення мегамонстрів в хід підуть такі звичні «убозівцям» методи, як стеження і допити. Вислів «маски-шоу» набуде нового зловісного сенсу.
Зауважимо, що обмеження, пов’язані з контрольно-силовими діями, які сьогодні містяться в Податковому і Митному кодексах, в Законі «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та навіть у Законі «Про міліцію», на новий орган передбачається не поширювати. Ні по тривалості, ні по частоті контрольних заходів, ні навіть по колу контрольованих питань. Зате вони хочуть мати можливість:
- перевіряти у громадян документи, що посвідчують особу, а також інші документи;
- затримувати і тримати у спеціально відведених для цього приміщеннях осіб, підозрюваних у вчиненні злочину;
- входити безперешкодно в будь-який час доби:
а) на територію і в приміщення підприємств, установ і організацій;
б) на земельні ділянки, в жилі та інші приміщення громадян при переслідуванні злочинця або припинення злочину, що загрожує життю мешканців;
- проводити перевірки за фактами порушення законодавства;
- користуватися безплатно засобами зв’язку, що належать підприємствам, установам і організаціям;
- користуватися безплатно засобами масової інформації з метою встановлення обставин злочинів та осіб, які їх вчинили;
- зберігати носити і застосовувати спеціальні засоби та зброю;
- здійснювати державний фінансовий контроль шляхом проведення інспектування у формі планових та позапланових ревізій певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підприємств, установ і організацій, а також державного фінансового аудиту та перевірки держзакупівель;
- у ході державного фінансового контролю перевіряти грошові та бухгалтерські документи, звіти, кошториси та інші документи, що підтверджують надходження і витрачання коштів та матеріальних цінностей, документи щодо проведення процедур закупівель;
- проводити на підприємствах, в установах та організаціях зустрічні звірки з метою документального та фактичного підтвердження виду, обсягу і якості операцій та розрахунків для визначення їх реальності та повноти відображення в обліку;
- зупиняти бюджетні асигнування, зупиняти операції з бюджетними коштами, а також застосовувати та ініціювати застосування інших заходів впливу у разі виявлення порушень законодавства;
- накладати адміністративні стягнення.
Зауважимо, що апетити авторів законопроекту припускають поширення можливостей «фінансових поліцейських» далеко за межі фінансового контролю. У всякому разі, перевірку документів громадян, узаконене вдирання до будинків і квартир та інші подібні речі складно співвіднести з фінансовим контролем.
Не додає радості той факт, що регулювання діяльності структури пропонується віддати самим «фінансовим міліціонерам». Примітно, що підпорядковуватися новоявлена поліція буде безпосередньо президенту Віктору Януковичу.
Чи підготовлений цей законопроект без відома президента? Може бути, хоча навряд чи.
Таким чином президент отримає особисту гвардію. Особливості правління Януковича в останні три роки такі, що, напевно, у разі необхідності силовики атакуватимуть неугодні «Сім’ї» бізнеси.
Бажання ідеологів нової структури цілком очевидні. Полягають вони в намірі створити орган з максимально широкими контрольно-силовими функціями, які нічим не обмежуються.
В історії людства такі утворення — не новина. Наприклад, опричники при московському царю Іванові Грозному мали необмежені силові повноваження — «ім’ям царя». На короткий час вони навіть допомогли Грозному зібрати владу під свій одноосібний контроль, послабивши владу бояр.
Інше питання, чи варто зараз йти тим же шляхом? Аналогія з опричниками більш ніж доречна. Структуру поліції пропонується створити максимально розгалуженою. Не тільки на центральному та реґіональному рівнях — «государеві люди» повинні будуть селитися в кожному районі. Такого не спостерігається навіть у податковій міліції.
Слово «опричнина», або «особиста армія», є кращою характеристикою майбутньої фінансової поліції ще з однієї причини. Законопроект складається з 25 статей. З них у 6 статтях так чи інакше йдеться про право й умови застосування «міліціонерами» засобів фізичного впливу, спецзасобів та вогнепальної зброї.
А щоб не було заперечень проти дій нових «поліцейських», в ст. 11 проекту чітко сказано, що «вони» мають право застосовувати методи фізичного впливу.
Дуже зворушливо виглядає норма, відповідно до якої у разі вчинення «опричником» вбивства (або нанесення шкоди здоров’ю будь-кого) внаслідок застосування зброї, він повинен буде письмово повідомити про це безпосередньому начальнику. Щоб останній повідомив прокурора.
При цьому застосувати вогнепальну зброю такий силовик зможе, наприклад, «для зупинки транспортного засобу, якщо водій своїми діями створює загрозу життю чи здоров’ю громадян або працівника Служби фінансових розслідувань».
Усім, наприклад, відомо, що постійну загрозу для життя громадян створюють водії кортежів автомобілів президента. Був навіть випадок, коли машина «швидкої» з кортежу Віктора Януковича зробила таран таксі, в результаті якого загинули люди. Однак є сумніви, що «опричники» будуть застосовувати зброю проти свого ж господаря. Одне слово, зрозуміло, що у разі створення фінансової поліції в запропонованому варіанті, займатися бізнесом в Україні зможуть виключно лише «фінансові поліцейські». Буде створена розгалужена територіальна мережа намісників з украй великими повноваженнями. Знову аналогія з часами Івана Грозного.
За суттю, йдеться про створення ще однієї гілки влади — поряд із законодавчою, виконавчою і судовою. Фінансова поліція стане владою, яка зможе перевершити за рівнем повноважень навіть СБУ і МВС. Ну справді, опричники!
Андрій ВИШИНСЬКИЙ,
для «Економічної правди»
epravda.com.ua
Фото tsn.ua
Фото tsn.ua