На сміттєзвалищі біля Глибокого вироблятимуть електроенергію
- 07 червня 2013
- Відгуків: 0
- Переглядів: 1082
У Бориспільському районі 4 червня, напередодні Дня охорони навколишнього середовища, відбулося відкриття електростанції на біогазі.
Всесвітній день довкілля, який відзначають 5 червня, був заснований Генеральною асамблеєю ООН ще 1972 року. А сьогодні, коли гостро постає проблема екологічної катастрофи, людина має кардинально змінювати своє ставлення до природи, бережно використовувати природні ресурси. Адже ми щоденно спостерігаємо зростання кількості стихійних сміттєзвалищ, забруднення побутовими відходами річок, озер, лісів. Велику небезпеку несуть й «узаконені» сміттєві полігони (самозагорання, викиди шкідливих речовин у повітря, забруднення підземних вод і ґрунтів тощо). Сучасні наукові технології не лише дозволяють зменшити загрозу від сміттєвих полігонів, а й дають можливість знайти альтернативні джерела енергії, використовуючи процеси перегнивання відходів цивілізації.
Цікавий проект, який у світі вже застосовується понад сім десятиліть, вирішили запровадити на найбільшому сміттєзвалищі Бориспільського району, що на території Глибоцької сільської ради. Унікальність технології полягає у виробленні електроенергії з біогазу (метану).
На відкритті установки з вироблення енергії були присутні колишній президент України Леонід Кравчук, Надзвичайний та Повноважний Посол США в Україні Джон Теффт, голова Київської ОДА Анатолій Присяжнюк, мер Борисполя Анатолій Федорчук, голова Бориспільської РДА Андрій Гріненко, представники Міністерства палива та енергетики, Міністерства екології та природних ресурсів, керівництво ТОВ «ЛНК» та інші керівники області і району.
Посол США назвав відкриття електростанції на Бориспільщині історичною подією. Україна є однією із 13 країн, які започаткували використання нетрадиційних джерел енергії. Зокрема, у 48 штатах з 50 в США виробляється електроенергія з використанням біогазу, що дає можливість значну кількість електроенергії долучати до національних електромереж.
Перша подібна електрична станція на Київщині запрацювала 1 квітня 2012 року в селі Підгірці Обухівського району. Завдяки американським інвестиціям проект втілили у реальність і на Бориспільщині. Леонід Кравчук є одним з ініціаторів реалізації проектів будівництва електростанцій на біогазу в Україні. Та, за його словами, не всі керівники областей держави підтримують ідею виробництва альтернативних видів електроенергії.
Директор компанії «ЛНК» Володимир Баннов подякував керівникам області і району за підтримку, розповів про роботу нового підприємства. «Тверді побутові відходи містять органічні залишки, які виділяють біогаз, який у своєму складі має близько 50 % метану. Наші спільні дослідження з інститутом газу, представниками американських інвесторів підтвердили це. Потенціал метану на цьому полігоні — до 67 %, — повідомив він у своєму виступі. — Біогаз з великим вмістом метану є енергоносієм. На полігоні протягом року було пробурено 50 вертикальних свердловин, які об’єднані у єдину колекторну систему. Звідти по трубах очищений біогаз (планується видобуток близько 4 млн. куб. м біогазу на рік!) надходитиме на двигун внутрішнього згорання. Двигун-генератор використовує біогаз у якості палива… Така установка потужністю 1 063 мВт виробляє на рік близько 8,5 млн. мВт/год. Цього вистачить, наприклад, на забезпечення енергією близько двохсот сучасних котеджів.»
Окрім виробництва електроенергії, відбуватиметься утилізація газу метану, очищення повітря від викидів шкідливих речовин. Дослідження вчених показують, що метан у 21 раз більше, ніж вуглекислий газ, сприяє знищенню захисного озонового шару і створенню парникового ефекту. Важливим є те, що внаслідок використання біогазу зменшується ризик самозаймання і викид дуже небезпечних речовин (діоксину, урану тощо) в атмосферу від пожеж на сміттєзвалищі.
Обладнання для електроустановки виготовлене на території Австрії, Сполучених Штатів Америки і Угорщини.
Проводилися дослідження й інших сміттєзвалищ Київщини, проте важливою умовою для будівництва електростанції є правильно закладене сміття, пересипане шарами ґрунту або піску.
ТОВ «ЛНК» до кінця 2013 року планує встановити біогазову установку на полігоні твердих побутових відходів біля міста Бровари, а вже в липні на полігоні біля села Підгірці буде введено в експлуатацію другу чергу біогазової електростанції.
Лариса ГРОМАДСЬКА.
Фото автора