Чому росте чоловічий живіт?
- 09 серпня 2013
- Відгуків: 0
- Переглядів: 1049
Більшість чоловіків після 25 років починають набирати вагу, бо вважають, що турбота про власну фігуру — це прерогатива жіноцтва. Одним з красивих виправдань є вигадка, що наявність невеликого животика натякає на солідність його власника. Ну а коли з’являються проблеми з серцево-судинною системою, біль в печінці і спині списують на погану екологію, стрес на роботі, словом, на все, що завгодно, тільки не на зайву вагу… А між іншим, зайві кілограми у брюшині зміщують центр ваги, в наслідок чого страждає і швидко зношується спина і органи, що кріпляться до хребта. Через зайву вагу розтягуються кровоносні судини, що, в свою чергу, змушує серце працювати з підвищеним навантаженням. Жир покриває серце, нирки, печінку і дуже стискає їх. То як можна за такого внутрішнього навантаження бути бадьорим і здоровим?
Розвиток людства і технічний прогрес мінімізували фізичне навантаження на організм, але чоловіки, як і в стародавні часи, наїдаються (а дуже часто й переїдають!) кожного вечора, інакше кажучи, запасаються енергією, яку не в змозі витратити наступного дня. Такі «запаси» доводиться тягати з собою щоденно, тому нескладно уявити, який стрес переживає організм кожного дня. Статистичні дані показують, що приблизно 24 % чоловіків і 27 % жінок страждають від ожиріння і лише у кожного четвертого ця хвороба з’явилася в наслідок генетичних порушень. Тобто можна зробити висновок, що троє з чотирьох людей з зайвою вагою отримали її в результаті недбалого ставлення до свого здоров’я і недотримання елементарних правил раціонального харчування. Популярним міфом також є точка зору, що з кожним роком людина набирає трохи ваги. Це частково правда, але в тому випадку, коли людина набирає близько кілограма за 10 років…
Більшість чоловіків їсть швидше за жінок, але людський організм влаштовано так, що сигнал про ситість доходить від шлунку до головного мозку приблизно за 20 хвилин. Тобто голодна людина може з’їсти відразу дуже багато, а через 20 хвилин відчути, що переїла. Тому швидке вживання їжі призводить до переїдання і, відповідно, до появи зайвої ваги. Тому, як бачимо, правильного харчування недостатньо, потрібно ще й не поспішати під час прийому їжі і, звичайно ж, потрібно гарно її пережовувати. Погано пережована і недостатньо змочена слиною їжа може стати ще й причиною захворювань шлунково-кишкового тракту.
Тепер варто звернути увагу не те, що саме ви їсте. Відчуття ситості може тривати від 1 до 7 годин, це обумовлено видом їжі, яку ви з’їли. Так, наприклад, каші і фрукти перетравлюються від однієї до 1,5 години, картопля, хліб та макаронні вироби перетравлюються 2-3 години. М’ясо і інші білкові продукти перетравлюються 4-5 годин, сири твердих сортів, яйця зварені в круту — 6-7 годин. Для того, щоб харчування було збалансованим, дієтологи розробили систему роздільного харчування, що не допускає здуття, бродіння та розвиток захворювань травлення. Тобто з точки зору дієтології буде правильно з’їсти шматочок хліба, а через хвилин 10–15 шматочок м’яса, але ніяк не хліб з м’ясом одночасно. Ну і так далі…
Також не дуже гарна ідея пити рідину відразу після їжі, бо рідина буде кілька годин перебувати у травній системі, створюючи чимало проблем для слизової оболонки. Дехто з чоловіків, відчувши голод, не хапається відразу за ложку, а п’є воду. Якщо відчуття голоду після цього не зникає, то тільки тоді вони йдуть до кухні чи їдальні. Доречі, це дуже хороший спосіб швидко вгамувати апетит. Також корисно за 15–20 хвилин до їжі з’їсти шматочок чорного хліба або сухар. Це допоможе підготувати шлунково-кишковий тракт до прийняття їжі, а також послабить апетит. Якщо ви вже вирішили перехопити щось, то не їжте бутербродів з ковбасою чи сиром — це калорійна і не дуже корисна їжа, бо вуглеводи, які містяться у хлібі, засвоюються за півтори години, а якщо вони потрапили до шлунку разом з білками (м’ясом та сиром), то час їх перетравлювання збільшується і в організмі починається процес бродіння, який, в свою чергу, призводить до порушення обміну речовин, ну і, відповідно, до ожиріння. Наочне підтвердження цьому — жителі США, які мало того, що харчуються в фаст-фудах, так ще й запивають їжу висококалорійними газованими напоями чи пивом.
Вважатимемо, що з їжею розібралися. Тепер розглянемо інші фактори, які сприяють появі великого живота чи, як дехто жартуючи каже, — «трудового мозоля» у чоловіків. У першу чергу, жир відкладається у любителів поспати відразу після прийняття їжі, а якщо ще й пива чи ще міцнішого алкоголю випити, то зайва вага не примусить себе довго чекати, а постукає у ваші двері за тиждень чи два. Парадоксально, але недосипання чи тривожний сон також призводять до збільшення ваги, оскільки гормон, який контролює вагу і керує душевним станом, виробляється тільки під час сну.
Мудра природа «задумала» все так, що жир в ідеалі повинен однаково розподілятися по всьому організму і служити енергетичним запасом на випадок несприятливих умов чи голоду. Зверніть увагу, повненькі чоловіки з рівномірним розподілом ваги відчувають набагато менше дискомфорту ніж ті, у яких ожиріння перейшло в патологію і з’явився величезний живіт. Найчастіше в цьому винен великий сальник, призначення якого захищати внутрішні органи від травм. Розміщений він в області кишківника, а його величина коливається від 10 до 70 см. Все залежить від наповненості його жиром і ваги самого чоловіка. Якщо чоловік не слідкує за собою, то з часом перетворюється на «вагітного татуся». Доречі, якщо затягувати ремінь, намагаючись зменшити живіт, то тим швидше цей самий живіт почне рости. Таким чином організм буде намагатися зменшити тиск на життєво важливі внутрішні органи. Крім того, сильно затягнутий ремінь послаблює м’язи, які повинні утримувати зовнішні межі живота. У даному випадку безпечніше користуватися підтяжками, бо вони не перетягують живіт.
Ну і на останок варто згадати про здоровий спосіб життя і спорт, адже вони — ваші найкращі і головні друзі у боротьбі з «трудовим мозолем»... Тож дивіться, що ви їсте, достатньо спіть, багато займайтеся спортом і через кілька місяців ви забудете, що таке зайва вага і такий надокучливий великий живіт.
Володимир ПЕТРЕНКО