(04595) 6-69-04
(067) 404-24-62
 Виходить - з червня 2002 року.     Тираж - 10`000 примірників
  Розповсюджується - безкоштовно в м.Борисполі
  Містить - авторські статті, оголошення, рекламу

Заробітна плата та строки її виплати

  • 18 жовтня 2013
  • Відгуків: 0
  • Переглядів: 579
  • Автор: admin
  • 0
Статтею 43 Конституції України захищається право на своєчасне одержання винагороди за працю, а норми Конституції України є нормами прямої дії. На підставі трудового договору працівник має право на оплату своєї праці. Така оплата праці здійснюється підприємством в першочерговому порядку. Всі інші платежі здійснюються власником або уповноваженим ним органом після виконання зобов’язань щодо оплати праці. (ст. 97 КЗпПУ).
Виплачується заробітна плата працівникові регулярно в робочі дні — в строки, встановлені в колективному договорі, але не рідше двох разів на місяць та не більше, як через 16 календарних днів. Якщо день виплати заробітної плати збігається з вихідним, святковим або неробочим днем, заробітна плата виплачується напередодні. Заробітна плата працівникам за весь час щорічної відпустки виплачується не пізніше, ніж за три дні до початку відпустки. Затримка у виплаті заробітної плати навіть на один і більше днів не допускається та є порушенням строків виплати.
Якщо ж працівник звільняється з роботи, то повний розрахунок з ним проводиться в день звільнення. Якщо працівник в день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред’явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок. У випадку, коли роботодавець при звільненні працівника несвоєчасно провів з ним повний розрахунок, то, відповідно до ст. 117 КЗпП, підприємство повинно виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку («вимушений прогул»).
Якщо ж відбулася затримка виплати заробітної плати, працівник має право, відповідно до ст. 34 Закону «Про оплату праці», звертатися до роботодавця із заявою про компенсування витрат заробітної плати в зв’язку із порушенням строків її виплати відповідно до індексу зростання цін на споживчі товари й тарифів на послуги. У разі, якщо власник або уповноважений ним орган, чи особа, відмовиться виплачувати компенсацію, працівник має право звернутися з позовом до суду про стягнення цієї компенсації.

Відповідальність за невиплату заробітної плати

Відповідно до статті 41 Кодексу про адміністративні правопорушення, визначено адміністративну відповідальність за порушення встановлених термінів виплати заробітної плати, виплату її не в повному обсязі, що тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності та громадян-суб’єктів підприємницької діяльності від 30 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
А, згідно зі статтею 175 Кримінального кодексу, за безпідставну невиплату заробітної плати громадянам понад один місяць, вчинену умисно керівником підприємства, установи або організації незалежно від форми власності, передбачається покарання у вигляді штрафу від 500 до 1 000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправних робіт на строк до двох років, або позбавлення волі на строк до двох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

Дії працівника в разі невиплати заробітної плати

Якщо роботодавець затримує виплату заробітної плати, працівнику потрібно звернутися з письмовою заявою до роботодавця з метою обґрунтування підстав затримки у виплаті коштів. Можна вказати роботодавцю, що це питання може вирішуватися в кримінальному судочинстві, а не в цивільному.
За відмови виплатити заробітну плату або інші виплати, працівнику варто звернутися до правоохоронних органів із заявою про невиплату заробітної плати та притягнення винних осіб до відповідальності. Також можна звернутися до суду з позовом про стягнення заборгованої заробітної плати та відшкодування завданої її невиплатою шкоди. Якщо заробітна плата вам нарахована, проте не виплачена, то ви можете звернутися до суду в порядку наказового провадження з метою отримання судового наказу про виплату заборгованості.

Ольга ДИННИК,
адвокат, фахівець з цивільного, сімейного, трудового права.
Тел. 066-1676875

 
Залишити відгук  ↓
 
Відгуків ще не було.