(04595) 6-69-04
(067) 404-24-62
 Виходить - з червня 2002 року.     Тираж - 10`000 примірників
  Розповсюджується - безкоштовно в м.Борисполі
  Містить - авторські статті, оголошення, рекламу

Правовий статус учасників АТО та гарантії компенсацій

  • 30 жовтня 2014
  • Відгуків: 0
  • Переглядів: 268
  • Автор: admin
  • 0
Антитерористична операція вже не один місяць триває на сході України і правовий статус учасників цієї операції не до кінця всім зрозумілий. Перш за все хочу зазначити, що в антитерористичній операції бере участь різноманітна кількість силових структур, і тому питання їхнього правового статусу в АТО будуть регулюватись різними законами: Закон України «Про боротьбу з тероризмом»; Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»; Закон України «Про військову службу і військовий обов’язок»; Закон України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»; Закон України «Про збройні сили України»; Закон України «Про національну гвардію України»; Закон України «Про міліцію»; Закон України «Про службу безпеки України»; Закон України «Про державну прикордонну службу», а також заслуговують на увагу: Рішення РНБО від 13.04.2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України», Указ Президента України «Про мобілізацію» від 17.03.2014 року, від 06.05.2014 року, від 21.07.2014 року.

У зв’язку з тим, що в антитерористичній операції беруть участь різні силові структури, то перш за все необхідно вияснити в якому статусі та чи інша особа брала участь в АТО? Це питання дуже актуальне, так як для різних силових структур існують різні виплати у разі загибелі чи каліцтва.
Якщо в АТО бере участь військово-службовець, то на нього розповсюджується дія ЗУ «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»; якщо це працівник підприємства, не військовослужбовець, то на нього розповсюджується дія ЗУ «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування». Різниця полягає у сумі компенсації у разі загибелі воїна.
Відповідно до частини 2 ст. 16 Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей» у разі загибелі військового при виконанні ним обов’язків військової служби передбачається надання членам сім’ї компенсацію в розмірі 500 прожиткових мінімумів (609 тис. грн.), Закон України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» встановлює розмір компенсації в розмірі середньої заробітної плати за останні 5 років. До того ж в правовій системі, як завжди, існують колії.
Не треба забувати про ЗУ «Про боротьбу з тероризмом», відповідно до ст. 21 Закону встановлено компенсацію в розмірі 20 прожиткових мінімумів (24 360 грн.), а також на відшкодування витрат на поховання загиблого. Крім того, сім’ї виплачується пенсія у зв’язку з втратою годувальника, а також за ними зберігаються пільги: право на отримання житла, оплату житлово-комунальних послуг та інше.
Також колії в діючому законодавстві і про призначення допомоги пораненим в АТО бійцям силових структур, які стали інвалідами. Надання їм одноразової грошової компенсації передбачено ст. 21 ЗУ «Про боротьбу з тероризмом» (в розмірі 10 прожиткових мінімумів) і ст. 16 ЗУ «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей» (250 прожиткових мінімумів (304,5 тис. грн.) — при встановленні першої групи інвалідності 200 (243,6 тис. грн.) і 150 (182,7 тис. грн.) — відповідно до встановлення другої та третьої групи. Військовослужбовець в даному випадку має право вибирати, який саме вид допомоги (згідно якого закону) йому має бути призначено.

Ольга Динник,
адвокат, фахівець з цивільного, сімейного, трудового права.
Тел. 066-1676875,067-7290450

 
Залишити відгук  ↓
 
Відгуків ще не було.