(04595) 6-69-04
(067) 404-24-62
 Виходить - з червня 2002 року.     Тираж - 10`000 примірників
  Розповсюджується - безкоштовно в м.Борисполі
  Містить - авторські статті, оголошення, рекламу

Французький музикант Федір Євсевський із Борисполя

  • 05 грудня 2014
  • Відгуків: 0
  • Переглядів: 871
  • Автор: admin
  • 0
Гортаючи сторінки історії, культури і мистецтва, ми знаходимо забуті імена талановитих вихідців з Бориспільщини. Часто вони відомі у багатьох країнах світу, та майже забуті в Україні. До таких імен відноситься постать композитора, піаніста, аранжувальника, співака, педагога Федора Євсевського.

У Малій Українській Музичній Енциклопедії, яка вийшла у Мюнхені 1971 року, читаємо досить скупі відомості: «Євсевський Федір — композитор, нар. 1889 на Полтавщині, уч. Петербурзької консерваторії, жив у Франції. Твори: опера «Оксана або Весняна казка», балет «Фантастична казка», сольоспіви, хорові твори. Помер 1969 р.»
Народився Федір Євсевський 8 квітня (в деяких джерелах — 9 квітня) 1889 р. у місті Бориспіль, яке на той час належало до Полтавської губернії. Тож навесні 2014 р. нашому землякові виповнилося 125 років!
1914 року закінчив Санкт-Петербурзьку консерваторію. Штабс-ротмістр Українського гусарського полку, військовий капельмейстер. Закінчив Єлисаветградське кавалерійське училище. В 1918–1919 був диригентом театру у Ромнах на Сумщині.
Емігрував, з початку 1920-х мешкає у Франції, де організовує струнний квартет «Сучасні менестрелі».
Підробляв акомпаніатором, з 1927 року керував вокальним квартетом «Кітеж», з яким 1928 р. виступив із благодійним концертом в Grand оpera, влаштованим газетою «L"Intransigeant» («Непримиренність»). Співав у складі чоловічого квінтету, диригував оркестром балалайочників.
З 1936 Федір Андрійович — диригент Української опери в Парижі. Співпрацює у Франції з Театральним ансамблем Українського театру з Полтави. Бере активну участь у мистецькому житті російської та української діаспори Франції, на гастролях керує українським хором. Часто виступає на вечорах у передмісті Парижа.
Після Другої світової війни Федір Євсевський керував музичною частиною Російського драматичного театру, працював акомпаніатором у «Театрі без завіси». 1954 року оркестр під його керівництвом записав платівку на студії грамзапису Pathé Records, а 1955 р. — диск із записами арій з його опери «Весняна казка».
Федору Євсевському належить авторство балету «Фантастична казка», прем’єра якого відбулася в Ліоні 1959 року. Він писав хорові твори на слова Тараса Шевченка, численні п’єси для скрипки, віолончелі та інших музичних інструментів. А створену Євсевським оперу «Оксана або  Весняна казка» (лібрето Олександра Олеся) у постановці Г. Поземського вперше побачили глядачі і відбувся запис на радіо ще 1944 року.
Цікаво, що досить відомою особистістю був і брат Федора Андрійовича Сергій, який народився 1914 р. у Лохвиці, куди згодом з Борисполя переїхала родина Євсевських. Сергій закінчив Київський Політехнічний інститут. Під час війни перебував у Ді-Пі таборах в Ділінґемі. Сергій Андрійович належав до числа національно свідомих українських емігрантів, був членом Української Революційно-Демократичної Партії (УРДП), яка постала на теренах Західної Німеччини після Другої світової війни. Пізніше емігрував до США, оселившись у Філадельфії. Брав активну участь у громадсько-політичному та церковному житті української громади, дописував до різних видань, був представником газети «Українські вісті» (органу УРДП), журналу «Нові дні», а від 1975 року став скарбником та секретарем Фундації ім. Івана Багряного. Помер Сергій Андрійович 1988 р. у Філадельфії.
Федір Євсевський помер 27 січня 1970 р. у Парижі, похований на цвинтарі Сент-Женев’єв-де-Буа.

Лариса ГРОМАДСЬКА

 
Залишити відгук  ↓
 
Відгуків ще не було.