(04595) 6-69-04
(067) 404-24-62
 Виходить - з червня 2002 року.     Тираж - 10`000 примірників
  Розповсюджується - безкоштовно в м.Борисполі
  Містить - авторські статті, оголошення, рекламу

Вкололися використаним шприцом… Що робити?

  • 28 березня 2014
  • Відгуків: 0
  • Переглядів: 8979
  • Автор: admin
  • 0
Найчастіше весною чи влітку батьки можуть стикнутися з такою ситуацією: дитина знайшла на вулиці використаний шприц і випадково ним вкололася. Дорослі й самі доволі часто наштрикаються на використані шприци під час роботи на подвір’ях. Першою реакцією, як правило, є паніка. Виникає питання: що робити? Куди бігти за допомогою? А раптом шприц використовував ВІЛ-позитивний наркоман чи людина з гепатитом В або С?

Перш за все не впадайте у СНІДофобію і не панікуйте. Тверезо оцінюйте ризик (або його відсутність) у вашій конкретній ситуації. Якщо немає видимої крові чи рідини, що може містити віруси, то ризику зараження ВІЛ теж немає. Якщо ж видима свіжа(!) кров є, то ризик зараження існує. Пам’ятайте, що засохла кров не містить живих вірусів.
З приводу випадкових уколів різними типами голок корисною буде інформація, отримана з досліджень, проведених серед медперсоналу лікарень Замбії, де рівень ВІЛ-інфікованих пацієнтів досягає 50 %. Тож статистика така: потрапляння будь-якої кількості крові на неушкоджену шкіру не є небезпечним, у разі уколу голкою від шприца, яка містить завідомо інфіковану кров, вірогідність зараження — 20 %, у випадку уколу суцільною хірургічно голкою – вірогідність не більше 2 %.
Зверніть увагу, це стосується голок тільки зі свіжою кров’ю, бо, як було вже сказано вище, засохла кров не містить вірусів. До того ж ВІЛ відрізняється винятковою нестійкістю у зовнішньому середовищі (до 5-6 годин), на нього згубно діє ультрафіолет (сонячне світло) і висока температура. Проте в рідкому середовищі вірус може зберігати свою активність до 15 діб (за умови, що він має дуже високу концентрацію), а у замороженому стані — до кількох років.
Крім ВІЛу, велику небезпеку становить вірус гепатиту. Тут варто зазначити, що гепатит типу С також нестійкий у зовнішньому середовищі і вірогідність заразитися ним у разі уколу голкою з інфікованою кров’ю — не більша 20 %, а у випадку уколу хірургічною голкою — близько 2 %. Як і вірус ВІЛу, гепатит С при висиханні деактивується, тому основну загрозу, на думку медиків, у разі уколу використаним шприцом становить гепатит В.
У випадку уколу голкою з інфікованою кров’ю вірогідність його «підхопити» сягає 95 %, а у випадку уколу хірургічною інфікованою голкою — 20 %. Навіть після потрапляння інфікованої гепатитом В крові на неушкоджену шкіру існує 10 % ризик захворіти на цю хворобу.
То що ж робити, якщо вам не вдалося вберегтися від уколу голкою використаного шприца? Закордонні і вітчизняні спеціалісти рекомендують у таких випадках не хвилюватися, оскільки, за статистикою, вірогідність зараження ВІЛ-інфекцією чи гепатитом С наближається майже до нуля, а від гепатиту В більшості громадян України (дітям ще в дитбудинку) роблять щеплення. Та все ж, якщо такий прикрий інцидент трапився, то перш за все необхідно промити місце уколу великою кількістю проточної води з милом, а потім обробити будь-яким дезінфікуючим засобом: перекисом водню, етиловим спиртом, зеленкою, йодом і т. п.
Якщо цих заходів, на вашу думку, недостатньо, то ви можете звернутися до місцевого лікаря-інфекціоніста чи у Київський міський центр СНІДу (вул. Відпочинку, 11). Бажано прихопити з собою шприц, яким вкололися, перед цим помістивши його у скляну банку з метою уникнення повторних уколів. У медичному закладі можуть зробити аналіз промивних вод зі шприца і, за необхідності, призначити профілактичне лікування.

Володимир ПЕТРЕНКО

 
Залишити відгук  ↓
 
Відгуків ще не було.