Що робити при сонячних опіках
- 10 червня 2015
- Відгуків: 0
- Переглядів: 366
Настало літо і багато хто з нас, працюючи на свіжому повітрі, ризикує не просто засмагнути, а отримати доволі серйозні опіки шкіри, які науковою мовою звуться фотодерміт. Найперше, що слід робити при сонячних опіках, це, звичайно ж, припинити прямий вплив згубних ультрафіолетових променів на шкіру, тобто зайти під укриття. Після цього з’являтися на сонці варто лише після зникнення больових відчуттів, бо нові опіки будуть ще більш болючими і їх загоєння буде проходити набагато повільніше. Подальші дії будуть залежати від ступеню опіку. При дуже сильному ушкодженні шкіри (коли з’являються пухирі та виразки) варто звернутися до медичних працівників, які визначать ступінь небезпеки, введуть знеболююче і призначать протизапальні препарати, якщо ж опіки вкривають більшу частину тіла, то постраждалого госпіталізують.
У випадку коли травми шкіри не настільки серйозні або звернутися до лікаря немає змоги, то постраждалому відразу ж після приходу з вулиці варто прийняти прохолодний душ чи накласти холодний компрес на особливо уражені ділянки тіла. Також для нормалізації водного балансу варто пити багато прохолодної рідини. Для зняття жару, зменшення болю, сверблячки та запалення варто прийняти таблетку аспірину, а також пити ібупрофен чи будь який аналогічний препарат відповідно до інструкції. Також при сонячних опіках допомагає борний вазелін чи накладені на уражені ділянки шкіри компреси з розчину календули.
Полегшити біль, охолодити і зволожити суху шкіру при несерйозному сонячному опіку допоможе сік алое чи заспокійливий крем після засмаги. Дуже добре, якщо до складу такого крему чи лосьйону входить каламін. Також добре допоможуть спреї та креми на основі пантенолу. Оскільки сонячний опік є алергічною реакцією шкіри на ультрафіолет, то в деяких випадках лікарі радять приймати антигістамінні препарати. Не зайвим буде знати, що після опіку шкіра для свого відновлення потребуватиме вітамінів, тому після охолодження необхідно використовувати вітамін Е, якщо ж опіки серйозні, то рекомендується додатково приймати вітаміни С і D.
При сонячних опіках категорично не рекомендується змащувати уражені ділянки шкіри будь-якою олією, спиртовими лосьйонами, а також користуватися мазями на основі бензокаїну та лідокаїну. Всі ці засоби сприяють уповільненню процесу загоєння і відновлення шкірних покривів. Не варто приймати препарати парацетамолу, бо вони не зменшують запалення. Якщо ж постраждалий погано переносить аспірин чи ібупрофен то тоді дозволяється прийом тайленолу. Не рекомендується «допомагати» злущуванню шкіри здиранням, бо чим більше ви будете її здирати, тим більше вона буде лущитися. Якщо на шкірі є пухирі, то проколювати їх не можна ні в якому разі, бо це може викликати інфікування, кровотечу і зміну кольору шкіри. Не варто також терти шкіру на місці опіку з використанням мила чи скраба, бо в такий спосіб можна відкрити шлях для різноманітних інфекцій.
Володимир Петренко