(04595) 6-69-04
(067) 404-24-62
 Виходить - з червня 2002 року.     Тираж - 10`000 примірників
  Розповсюджується - безкоштовно в м.Борисполі
  Містить - авторські статті, оголошення, рекламу

Як бути з втомою від війни

  • 01 липня 2015
  • Відгуків: 0
  • Переглядів: 275
  • Автор: admin
  • 0
Вже більше року наша країна живе фактично у стані війни. Більшість людей так чи інакше має до неї відношення: хтось зі зброєю в руках героїчно захищає нашу Батьківщину на сході, хтось збирає кошти та волонтерську допомогу, а хтось живе від одного випуску новин до іншого… Більшість населення України — це мирні жителі, які «воювали» лише за монітором комп’ютера, тому їхнє психологічне здоров’я зазнало і зазнає серйозного тиску. Дехто став озброюватися, запасатися провіантом і речами першої необхідності, дехто добровільно почав проходити військову і медичну підготовку чи просто відвідувати спортзал, а певна категорія «полізла в пляшку», шукаючи там рятівного забуття… То як же зберегти своє психічне здоров’я в такій складній ситуації?
Для початку прислухаймося до розмов свого оточення. Почуємо приблизно такі висловлювання: «Не можу більше дивитися новини», «Абсолютно все дратує», «Як можна дивитися розважальні шоу, коли йде війна?», «Я займаюсь волонтерською діяльністю, а решта живе так, ніби нічого не відбувається!». Усі ці вислови — наслідок втоми від війни, яка «отруїла» фактично кожного члена нашого суспільства. Психологи зазначають, що втома від війн  нагадує синдром емоційного вигоряння. Розтягнутий у часі драматизм і насиченість подій, які спочатку відбувалися на Майдані, а тепер відбуваються на сході України, призвели до того, що величезна кількість людей відчуває страшенну втому. Психіка у всіх різна: дехто мобілізується, але в декого навпаки з’являється байдужість, а в когось — зростає агресія. Будь який з цих станів, якщо триває доволі довго, рано чи пізно призводить до появи відчуття втоми від війни. Психологи виділяють цілий ряд ознак наявності такої втоми в людини. Розглянемо і ми їх. 
1. Відчуття того, що сил більше не лишилося. 
2. Розчарування всім і всіма. 
3. Байдужість, нездатність радіти звичайним речам. 
4. Підвищена підозрілість, недовіра навіть до інформації з надійного джерела.
5. Звичайні справи робляться через «не можу», тільки почуття відповідальності примушує рухатись і щось робити.
6. Негативне самосприйняття: «Я нічого не можу, бо від мене нічого не залежить». Події, які ще вчора викликали бурхливі емоції (смерті, руйнування), сьогодні не знаходять відгуку в душі. У декого відмічаються стрімкі переходи від гніву до радості чи підвищена плаксивість.
7. Так званий рольовий фактор, який найгостріше відчувають військові та волонтери: «Я стараюсь, роблю все, що можу, та чи буде моя роль оцінена?» Часто можуть виникати претензії до оточуючих: «Чому все роблю тільки я, а решта прохолоджуються в ресторанах?».
8. Загострення давніх психічних проблем. Якщо у людини було психічне захворювання, то на тлі втоми від війни може настати загострення.
Якщо ви знайшли в себе подібні симптоми, то виникає закономірне запитання: що з цим робити? Перш за все, не іґнорувати їх! У такий складний час кожен з нас просто зобов’язаний потурбуватися про власне здоров’я як фізичне, так і психологічне, бо рано чи пізно війна закінчиться і потрібно буде жити в новому світі і бажано без старих психологічних проблем. Це буде потрібно не тільки вам особисто, а й вашим близьким, та й всій нашій країні, врешті-решт!
Для того, щоб впоратися з втомою від війни, психологи радять навчитися знаходити так звані «ресурсні» стани, тобто спокійні стани психіки, які зможуть дарувати вам заспокоєння та внутрішній комфорт. Викликати такі відчуття можуть улюблені справи, улюблені місця чи приємні вам люди. Саме такі прості речі будуть для вас джерелом поповнення енергії. Тому не думайте, що зустріч з друзями — даремно витрачений час. Дозвольте собі хоча б півгодини на день займатися тим, що вам подобається чи тим, що вас заспокоює. Також непогано допоможе метод «роби тут і зараз». Суть його в тому, що для подолання негативного настрою важливо займатися тими речами, які приносять швидкий і позитивний результат. Це може бути що завгодно:  від прибирання в будинку до будь-якої суспільно корисної праці. Робіть в день хоча б одну справу, в позитивному завершенні якої ви не сумніваєтеся.
  Ну і звичайно ж, не забувайте про близьких. Є такий феномен: двоє близьких людей, навіть виснажених емоційно, здатні «зарядити» один одного енергією і допомогти впоратися з негативом. Саме тому в скрутний час варто більше уваги приділяти тим, хто вам дорогий, бо допомагаючи найближчим, ви й самі зможете поповнити запас сил та енергії.
Володимир Петренко
 
Залишити відгук  ↓
 
Відгуків ще не було.