(04595) 6-69-04
(067) 404-24-62
 Виходить - з червня 2002 року.     Тираж - 10`000 примірників
  Розповсюджується - безкоштовно в м.Борисполі
  Містить - авторські статті, оголошення, рекламу

У БОРИСПОЛІ СВЯТКУВАЛИ 100-ліття ВІДРОДЖЕННЯ ВІЛЬНОГО КОЗАЦТВА

  • 06 квітня 2017
  • Відгуків: 0
  • Переглядів: 683
  • Автор: admin
  • 0
У рамках Х Всеукраїнської краєзнавчої науково-практичної конференції «Бориспільщина у процесі історичного розвитку та державотворення України 1917–1921 років», яка тривала два дні, до Борисполя завітали члени Історичного клубу «Холодний Яр», президентом якого є письменник Роман Коваль. Саме події про визвольну боротьбу українського народу поч. ХХ ст. складають основу близько 60 книг Романа Миколайовича. До одного з найвідоміших видань — «Отаман Зелений» — входять розповіді про учасників народних повстань з наших країв, зокрема з Воронькова і Кийлова.

Історичний клуб «Холодний Яр» та Історичне товариство «Чорні запорожці» взяли на себе зобов’язання пропагувати по Україні не лише сторіччя Української революції, а й відродження у той період Вільного козацтва. Адже саме козаками називали себе вояки, які боролися за самостійну Україну під проводом чисельних отаманів. Козаками називають себе і сучасні добровольці, які відстоюють нашу незалежність на Донбасі. І через 100 років після відродження Вільного козацтва в Україні стали святкувати День Добровольця (14 березня).
31 березня, саме у день народження ідеолога українського націоналізму Миколи Міхновського (31.03.1873 – 03.05.1924), у Бориспільській міськраді, куди запросили учнівську молодь, відбувся справжній урок з історії України. Участь в урочистостях взяли президент Історичного клубу «Холодний Яр», письменник, дослідник історії Роман Коваль, бандурист, заслужений артист України Тарас Силенко, сотник «Чорних запорожців» Роман Боровик, бандурист, бард, композитор Василь Лютий, лідер гурту «Тінь Сонця» Сергій Василюк, волонтер, меценат, поет, депутат міської ради Валерій Мартишко. Привітали учасників свята міський голова Анатолій Федорчук, заступник мера Людмила Пасенко. А секретар міськради Ярослав Годунок запропонував у травні відзначити річницю повстання у Борисполі 1920 року.
Роман Коваль розповів історію виникнення Вільного козацтва на поч. ХХ ст., навів приклади визвольної Боротьби на Бориспільщині і запросив усіх бажаючих приєднатися до цьогорічних вшанувань у Холодному Яру, які відбудуться 29 і 30 квітня.
Роман Боровик розповів, що ідея відродження сучасного полку «Чорних запорожців» народилася у Перемишлі (етнічні українські землі, куди були інтерновані козаки 1921 р.). Він продемонстрував присутнім тулумбас, зброю, з якою козаки 100 років тому йшли у бій. На прапорі «Чорних запорожців» було написано: «Воля України або смерть!»
Василь Лютий звернув увагу на спогади очевидців Визвольних змагань українців проти більшовицьких окупантів, а в пам’ять про тих, хто загинув під Іловайськом, виконав власну пісню «Мчать козаки».
Тарас Силенко розповів про видання Петра Дяченка «Чорні запорожці», а також збірку «Чорні перемагають. Спомини про прадідів козацтва 72-ї бригади», упорядником якої є Роман Коваль. У виконанні кобзаря прозвучала пісня про Чорних запорожців.
Сергій Василюк нагадав епізоди Визвольного руху 1921 р. на Бориспільщині (зокрема Козацьку раду біля села Рудяків, бої Вороньківської козацької сотні за рідну землю). Він повідомив, що 31 березня народився Микола Міхновський — перший ідеолог української самостійності. Виступ Сергія Василюка особливо піднесено зустрічала молодь.
Бориспільський бард Валерій Мартишко виконав пісні, присвячені сучасній російсько-українській війні. Сльози на очах присутніх блищали від його нової пісні «Авдіївський вальс». Саме за матеріальної підтримки Валерія Мартишка і була видана книжка «Чорні перемагають».
Варто сказати, що звуки козацького тулумбасу і сопілки супроводжували весь творчий захід і створювали особливу атмосферу урочистості. Завершилася зустріч спільним виконанням пісні про отамана Зеленого.
ЗСУ мають продовжувати
традиції Січових Стрільців і УПА
100 років тому, 19 березня 1917 р. Києвом пройшла стотисячна маніфестація на підтримку Української революції, яка стала лише початком боротьби за незалежність. Цим же роком датуються перші згадки про Чорних Запорожців. Вони, безстрашні, з’являлися несподівано, не брали полонених, ніколи не складали зброї. Все спорядження здобували в бою — навіть чорне сукно, з якої потім пошили знамениту уніформу.
Вже у лютому 1918 року із захисників Києва сформували Окремий запорізький загін. Після звільнення Києва та Полтави формування швидко поповнювалося добровольцями, і невдовзі з нього виріс 1-й кінний полк Чорних Запорожців — найбоєздатніше військове формування Армії УНР.
До нового видання «Чорні перемагають» увійшли спогади козаків та старшин Армії УНР. Епіграфом стали слова легендарного командира полку Чорних запорожців Петра Дяченка: «Сміливі завжди мають щастя». На початку книжки вміщено звернення членів Історичного клубу «Холодний Яр» Романа Коваля, Валерія Мартишка і Романа Боровика до командира 72-ОМБр Андрія Соколова. Автори висловили військовослужбовцям 72-ї Окремої механізованої бригади глибоку пошану і щиру подяку за захист України від лютого московського ворога. Водночас вони виказали тривогу, що в ЗСУ переважна більшість підрозділів ведуть свій родовід із совєтської армії, яка була знаряддям російського імперіалізму. «Фактично відкидаються досвід і звичаї Українських січових стрільців, Української галицької армії, Армії Української Держави та Армії Української Народної Республіки. На наше переконання, саме Армія УНР має стати зразком і орієнтиром для сучасного українського війська… Вітчизняні збройні сили мають набути українського змісту й питомого українського обличчя. Пропонуємо вам почати цей історичний процес і на виконання Указу Президента України «Про заходи з відзначення 100-річчя подій Української революції 1917–1921 років» звернутися до Головнокомандувача з проханням надати вашій лицарській частині — 72-й бригаді — ім’я Чорних запорожців. Нехай пам’ять про наших славетних прадідів, які били московські полки сто років тому, наснажує до перемог козаків і офіцерів 72-ї бригади та інших частин», — йдеться у зверненні.
Основу книжки складають спогади командира полку Петра Дяченка, сотників Валентина Сім’янціва і Бориса Монкевича, командарма Михайла Омеляновича-Павленка, одного з наймолодших «чорношличників» Лавра Кемпе, кулеметника Петра Первухина, чотаря Української галицької армії Володимира Левицького, гарматника Чорного полку Дмитра Ґонти і кіннотника Івана Цапка.
Історичний клуб «Холодний Яр» рекомендував цю книжку для прочитання військовослужбовцями 72-ї ОМБ ЗСУ, яких вороги також назвали Чорними — за їхню відвагу і непереможність.

Лариса ГРОМАДСЬКА

Фото В. Шапошнікова

 
Залишити відгук  ↓
 
Відгуків ще не було.