(04595) 6-69-04
(067) 404-24-62
 Виходить - з червня 2002 року.     Тираж - 10`000 примірників
  Розповсюджується - безкоштовно в м.Борисполі
  Містить - авторські статті, оголошення, рекламу

Використання пластикового посуду: «ЗА» і «ПРОТИ»

  • 28 січня 2011
  • Відгуків: 0
  • Переглядів: 1324
  • Автор: admin
  • 0
Пластик став невід’ємним атрибутом сучасного життя. Поширення полімерних пакувальних матеріалів пов’язано з певними перевагами, зокрема, забезпечення можливості швидкого й зручного фасування та транспортування продуктів, збільшення терміну зберігання та захисту від біологічного забруднення і, нарешті, дешевизни пакувальних матеріалів. Виходячи з цього частина товаровиробників і продавців харчових продуктів не бачать альтернативи поліетиленовій тарі, про що свідчить статистика щорічного виробництва і споживання даного виду тари. Однак, у пресі останнім часом з’являються інформація про проблеми, пов’язані з пластиком, зокрема про те, що для нашого здоров’я шкідливий навіть харчовий пластик. З цього приводу інтерв’ю, взяте у голови Всеукраїнської екологічної ліги Тетяни ТИМОЧКО

— У чому виявляється шкода, пов’язана з використанням пластику?
— За кілька десятиліть використання полімерів науковці визначили низку серйозних загроз, що пов’язані з застосуванням пластику для довкілля та здоров’я людини. Експерти Всеукраїнської екологічної ліги, виходячи з власних досліджень, а також користуючись інформацією, що надходить з різних країн наголошують, що практично усі полімери, які використовуються у виробництві упаковки, містять хімічні сполуки, що утворюються в процесі синтезу і потенційно спроможні негативно впливати на здоров’я людини. Деякі види поліетилену можуть виділяти токсичні речовини, шкідливі для здоров’я людини та сполуки важких металів. Ми вже багато років, не усвідомлюючи цього, ведемо боротьбу з власним здоров’ям і природою.
— Які продукти харчування категорично не можна пакувати у пластик і чому? Чи можна зберігати куплені продукти в пластикових або поліетиленових упаковках чи їх краще переливати та перекладати у ємності з іншого матеріалу?
— Стурбованість щодо хімікатів, які містяться у пластиковій упаковці чи пластиковому посуді, змусили багатьох людей відмовитися від використання цієї продукції. Останнім часом західні медики відмовляються навіть від використання пластикових пробірок для медичних досліджень. За їх твердженням речовини, що виділяються в процесі дослідів, можуть блокувати певні біологічні реакції.
Слід пам’ятати, що для різних продуктів передбачено різні види пластику, при чому використання непередбаченого пластикового посуду для певних продуктів є дуже небезпечним. Кожен вид посуду повинен мати відповідне маркування, але навіть якщо воно існує то, скажіть мені, чи багато людей звертає на нього увагу, а тим більше, знає що означають ті чи інші значки. Маркування потрібне для фахівців, які й мають забезпечувати суворе дотримування нормативів. Пересічному громадянину у повсякденному житті варто якомога рідше користуватися пластиком.
— Чому не можна розігрівати продукти в пластикових (поліетиленових) упаковках у мікрохвильових печах?
— Не даремно для розігріву у мікрохвильових печах передбачено скляний посуд. Такий посуд є найбільш нейтральним до всіх харчових продуктів. Розігрівати їжу у мікрохвильових печах в пластикових контейнерах небезпечно не дивлячись на те, що на деяких із них зазначено, що вони придатні для таких цілей. Таке попередження найчастіше означає, що контейнер не деформується від високої температури. Водночас, дослідження свідчать, що продуктовий жир, контактуючи із пластиком при високій температурі, вивільняє небезпечні канцерогени. Та й саме зловживання мікрохвильовими печами, особливо для приготування чи підігріву їжі, тим більше для дітей, є не рекомендованим.
— Які захворювання викликають речовини, які потрапляють з пластика (поліетилену) у харчові продукти?
— Як стверджують фахівці, хімічні речовини, які містить побутовий пластик, затримуються в організмі людини й провокують виникнення цілого ряду хвороб. Недавні дослідження учених показали, що деякі з них можуть призвести до підвищення ризику захворювань серця й діабету, виникнення захворювань печінки, вроджених дефектів та проблем росту.
— Нині господині дуже широко використовують спеціальну плівку для того, щоб харчові продукти не завітрю вались у холодильнику. Як довго можна зберігати у ній продукти?
— Харчова плівка, про яку ви запитуєте, не зашкодить вашому здоров’ю, якщо нею розумно користуватись. По перше, її варто застосовувати не як правило, а  як виняток, бо несвіжі продукти вже самі по собі несуть певну загрозу. А крім того, часто господині запаковують несумісні продукти і шкода від самої плівки є неспівставно малою з тією шкодою здоров’ю, яку заподіє сама, збережена таким чином, їжа. І чим довше продукт зберігатиметься, тим менше поживних речовин він міститиме і більше шкоди він заподіє.
— У якій мірі пластикова упаковка шкідлива для довкілля? І на скільки для України актуальна тема утилізації пластикової упаковки?
— Проблема побутових відходів стає однією з найбільш актуальних для України. Щороку кожен середньостатистичний українець відправляє на смітники 220—250 кг відходів, а мешканці великих міст взагалі «продукують» 330-380 кілограмів сміття на рік. Найгірше, що обсяги вивезення твердих побутових відходів (ТПВ) щороку зростають. У 2006 р. сміттєвий вал досягнув 50 млн. кубометрів, або 12,5 млн. тонн, і відтоді міцно закріпився на завойованих позиціях.
Більше ніж 3600 полігонів побутових відходів плюс тисячі дрібних стихійних звалищ не є прикрасою України. Десятки тисяч гектарів української землі нині поховані під багатометровим токсичним шаром відходів, значна частина яких десятки і навіть сотні років буде отруювати природу. Поліетиленові пляшки, целофанові кульки, полімерні коробки мільйонами викинуті в навколишнє середовище загрожують справжньою катастрофою — вони засмічують, ріки й озера, узбіччя доріг, околиці міст і сіл, околиці житлових районів. Для багатьох міст України, таких як Київ, Харків, Дніпропетровськ, Донецьк, Одеса і Львів, ЯКІ Є представляють собою великі мегаполіси, це стало значною екологічною проблемою. Та й у світі кількість полімерних відходів настільки велика, що деякі країни почали забороняти їх застосування.
 

За матеріалами
ecoleague.net

 
Залишити відгук  ↓
 
Відгуків ще не було.