(04595) 6-69-04
(067) 404-24-62
 Виходить - з червня 2002 року.     Тираж - 10`000 примірників
  Розповсюджується - безкоштовно в м.Борисполі
  Містить - авторські статті, оголошення, рекламу

Як захищали мову наші попередники

  • 16 серпня 2012
  • Відгуків: 0
  • Переглядів: 539
  • Автор: admin
  • 0
Увечері 19 жовтня 1926 року на вулиці Королівській у Львові, біля брами Ґрюнвальдської бурси пролунав постріл. На мокрий львівський брук впала літня людина. Це був куратор львівської шкільної округи Станіслав Собінський.
   День 19 жовтня 1926 року у Львові виявився мрячним: зі самого ранку небо затяглося хмарами, ввечері почав накрапати дрібний останній дощ. У цей мокрий осінній вечір тільки центр міста освітлювався ліхтарями, а подальше вбік, було все темніше й темніше. Перехожих на вулицях ставало рідше й рідше (кому взагалі хотілося виходити з теплої хати?). Пусто було й на вулиці Королівській (тепер Й. Сліпого), що йшла вбік під кінець Зеленої та виходила на незабудовані пагорби в напрямку гори св. Яцка й на Снопків. Тільки вкінці вулиці Королівської знаходилася т.зв. Грюнвальдська бурса (польське технічне училище).
   Уважний перехожий міг би зауважити, що в тіні одного з будинків стоять два вдягнуті в куртки хлопці з кашкетами на голові. Але на вулиці не було жодної людини, то й ніхто цих хлопців не бачив.
   За хвилину надійшла пара — хлопець із дівчиною, залюблено тримаючись одне одного. Йшли вони вільною ходою, а коли порівнялися з молодими людьми, хлопець кивнув головою, після чого пара перейшла на другий бік вулиці і без поспіху попрямувала донизу вбік вулиці Зеленої.
   Невдовзі від Зеленої надійшла інші пара — літній чоловік із жінкою. Вони теж не поспішали, оскільки в цьому місці вулиця Королівська йде вгору. На віддалі кількох кроків за ними рушили два хлопці в куртках та кашкетах. Коли перша пара підійшла під браму Ґрюнвальдської бурси, один із хлопців вихопив із кишені пістолет і вистрелив чоловіку в потилицю. Той без жодного звуку звалився на землю. Юнаки побігли в бік гори св. Яцка і зникли в темряві.
   Вбитим виявився Станіслав Собінський — куратор львівської шкільної округи (начальник управління освіти). Він мешкав на території Ґрюнвальдської бурси, і разом із жінкою вертався додому з кінопоказу. На порозі бурси о 18 годині 19 жовтня 1926 року зустрів він свою смерть.
   Атентат на Собінського виконали бойовики Української військової організації 19-ти річний Роман Шухевич «Дзвін» та 20-ти річний Богдан Підгайний «Бик», але польській поліції цього так і не вдалося встановити. Викликаному поліцією лікарю швидкої допомоги залишилося ствердити, що куля увійшла Станіславу Собінському в потилицю й наскрізь прошила мізок, від чого той і помер.
   Бойовиків УВО, які ліквідували Собінського, польській поліції так і не вдалося встановити.
Сергій ЧАПЛИГІН
https://gazeta.ua
 
Залишити відгук  ↓
 
Відгуків ще не було.