(04595) 6-69-04
(067) 404-24-62
 Виходить - з червня 2002 року.     Тираж - 10`000 примірників
  Розповсюджується - безкоштовно в м.Борисполі
  Містить - авторські статті, оголошення, рекламу

Про культуру паління тютюнових виробів

  • 14 грудня 2012
  • Відгуків: 0
  • Переглядів: 1395
  • Автор: admin
  • 0
16 грудня 2012 року набуває чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення окремих положень про обмеження місць куріння тютюнових виробів», в тому числі до Закону України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення» № 2899-IV.
Цей закон стосується обмеження саме місць для паління. Основною метою цього закону, як на мене, є насамперед захист некурців від пасивного паління, а також зниження рівня вживання тютюнових виробів серед населення, обмеження доступу до них дітей, охорона здоров’я та відвернення неминучої шкоди, що завдається палінням.
Заборона паління в громадських місцях є одним з першочергових заходів, визначених Рамковою конвенцією Всесвітньої організації охорони здоров’я з боротьби з тютюном, які мають сприяти зниженню шкідливого впливу тютюнопаління на здоров’я населення. Конвенцію підписали 172 країни, зокрема й Україна. Київським міжнародним інститутом соціології на замовлення організації «Quirk Global Strategies» в листопаді–грудні 2011 року було проведено опитування щодо ставлення українців до ухвалення закону про заборону куріння в громадських місцях і, як виявилося, 84 % українців підтримують прийняття закону.
Що таке громадське місце
Закон визначає, що громадське місце — це частина (частини) будь-якої будівлі, споруди, яка доступна або відкрита для населення вільно, чи за запрошенням, або за плату, постійно, періодично або час від часу, в тому числі під’їзди, а також підземні переходи, стадіони.
Що ж забороняється з 16 грудня 2012 року 
1. Категорично забороняється куріння тютюнових виробів, а також електронних сигарет і кальянів: у ліфтах і таксофонах; у приміщеннях та на території закладів охорони здоров’я; у приміщеннях та на території навчальних закладів; на дитячих майданчиках; у приміщеннях та на території спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд та закладів фізичної культури і спорту; у під’їздах житлових будинків; у підземних переходах; у транспорті загального користування, що використовується для перевезення пасажирів; у приміщеннях закладів ресторанного господарства; у приміщеннях об’єктів культурного призначення; у приміщеннях органів державної влади та органів місцевого самоврядування, інших державних установ; на стаціонарно обладнаних зупинках маршрутних транспортних засобів. У таких місцях повинна бути розміщена наочна інформація, яка складається із графічного знака про заборону куріння  та  тексту  такого  змісту: «Куріння заборонено!».
До цього часу у нашому місті дуже рідко можна побачити таблички «Куріння заборонено!», особливо у ліфтах та під’їздах житлових будинків, однак рекламні таблички розміщені у кожному ліфті житлових будинків нашого міста. 
2. Забороняється, крім спеціально відведених для цього місць, куріння тютюнових виробів: у приміщеннях підприємств, установ та організацій усіх форм власності; у приміщеннях готелів та аналогічних засобів розміщення громадян; у приміщеннях гуртожитків; в аеропортах та на вокзалах. Власник, уповноважені ним особи або орендарі відповідних споруд чи окремих приміщень зобов’язані відвести спеціальні місця для куріння, сумарна площа яких не має перевищувати 10 % загальної площі відповідної споруди, обладнані витяжною вентиляцією чи іншими засобами для видалення тютюнового диму, а також розмістити інформацію, з текстом такого змісту: «Місце для куріння. Куріння шкодить вашому здоров’ю!». 
Які ж є заходи щодо запобігання поширенню вживання тютюнових виробів
Закон також визначає їх. 
- розміщення у друкованих засобах масової інформації, на телебаченні і радіо органами виконавчої влади у сфері охорони здоров’я, освіти і науки, молоді та спорту, культури і туризму не рідше одного разу в квартал! соціальної реклами про шкоду, якої завдає вживання тютюнових виробів;
- навчальні програми  та  освітньо-професійні програми усіх навчальних закладів України;
- обов’язок медичних працівників закладів охорони здоров’я усіх форм власності пропагувати медичні знання з питань профілактики захворювань, спричинених курінням тютюнових виробів, надавати практичні поради щодо здорового способу життя, роз’яснювати про шкідливі наслідки для  здоров’я, надавати особам, які бажають позбутися залежності від тютюну,  відповідну лікувально-профілактичну допомогу;
- заборона  будь-якої  реклами та стимулювання продажу тютюнових виробів;
- заборона спонсорства тютюну та ін.
Також нагадую, що продаж тютюнових виробів особам, які не досягли 18 років, а також продаж тютюнових виробів в упаковках, що містять менше ніж 20 сигарет, чи поштучно, забороняється.
Закон також вносить додаткову відповідальність за розміщення попільничок, за невжиття заходів з припинення куріння в приміщеннях підприємств (організаціях) громадського харчування, за невідведення місць для куріння і необладнання їх душником (витяжкою) — штраф від 1 тис. до 10 тис. грн.
Хто ж за цим всім слідкує
Державний контроль за дотриманням положень Закону здійснюють відповідні спеціально уповноважені центральні органи виконавчої влади. 
Кодексом про адміністративні правопорушення також передбачена відповідальність за куріння тютюнових виробів у заборонених місцях (ст. 175-1), відповідальність за таке порушення — попередження, або штраф від 3 до 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (51–170 грн.), а за повторне вчинення такого правопорушення — штраф від 10 до 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (170–340 грн.). Розглядають такі справи органи внутрішніх справ (міліція).
Однак, незважаючи на всі заходи щодо запобігання поширенню тютюну та заклики вести здоровий спосіб життя, наше місто іноді перетворюється на димову завісу, від якої неможливо позбавитися. І що прикро, що жоден закон не може посприяти виробленню культури паління серед нашого населення, жоден закон не зможе привчити громадянина палити в спеціально відведеному для цього місці, допоки самі люди не зрозуміють цього, не замисляться, що вони шкодять не лише своєму здоров’ю, а й здоров’ю інших громадян, і що найгірше — здоров’ю своїх дітей, нашому майбутньому. 
Ольга ДИННИК,
адвокат,
фахівець з цивільного, сімейного, трудового права.
Тел. 098-015-99-60
 
Залишити відгук  ↓
 
Відгуків ще не було.