Право на безоплатну передачу земельних ділянок
- 18 січня 2013
- Відгуків: 0
- Переглядів: 740
Згідно з чинним законодавством, кожен громадянин України має право на безкоштовне виділення земельної ділянки. Приватизація ділянок, які вже перебувають у користуванні громадянина (під приватним будинком, дачним будинком, гаражем тощо), й одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації — різні речі.
Відповідно до ст. 121 Земельного кодексу України, громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах:
1) для ведення фермерського господарства — в розмірі земельної частки (паю), визначеної для членів сільськогосподарських підприємств, розташованих на території сільської, селищної, міської ради, де знаходиться фермерське господарство. Якщо на території сільської, селищної, міської ради розташовано декілька сільськогосподарських підприємств, розмір земельної частки (паю) визначається як середній по цих підприємствах. У разі відсутності сільськогосподарських підприємств на території відповідної ради розмір земельної частки (паю) визначається як середній по району;
2) для ведення особистого селянського господарства — не більше 2,0 гектара;
3) для ведення садівництва — не більше 0,12 гектара;
4) для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах — не більше 0,25 гектара, в селищах — не більше 0,15 гектара, в містах — не більше 0,10 гектара;
5) для індивідуального дачного будівництва — не більше 0,10 гектара;
6) для будівництва індивідуальних гаражів — не більше 0,01 гектара.
Передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених Земельним кодексом України, провадиться один раз по кожному виду використання. Це означає, що кожен громадянин України має право абсолютно безкоштовно отримати у свою приватну власність (приватизувати) шість (!) земельних ділянок різного цільового призначення, тобто за переліком ст. 121 Земельного кодексу України. Для цього досить звернутися з відповідною заявою до тих органів місцевої влади, яким підпорядковані ці землі. До кого саме звертатись і за якою процедурою, розписано у ст. 118 Земельного кодексу України. На практиці виникає запитання: що робити, коли громадянин вже приватизував землю, наприклад, для садівництва, але менше, ніж передбачені Земельним кодексом України 0,12 га, тобто одержав лише свої законні шість соток? Чи можна доприватизувати решту, тобто ще шість соток, за умови, що така вільна ділянка є у землях запасу? На жаль, правило про передачу ділянок безоплатно лише один раз по кожному виду використання тлумачиться так, що звертатись вдруге не можна.
Набуття права на земельну ділянку за давністю користування (набувальна давність). Громадяни, які добросовісно, відкрито і безперервно користуються земельною ділянкою протягом 15 років, але не мають документів, які б свідчили про наявність у них прав на цю земельну ділянку, можуть звернутися до органу державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування з клопотанням про передачу її у власність або надання у користування. Розмір цієї земельної ділянки встановлюється у межах норм, визначених Земельним кодексом України. Передача земельної ділянки у власність або у користування громадян на підставі набувальної давності здійснюється в порядку, встановленому Земельним кодексом України.
Перехід права на земельну ділянку у разі набуття права на жилий будинок, будівлю або споруду. До особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені. У разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду кількома особами право на земельну ділянку визначається пропорційно до часток осіб у праві власності жилого будинку, будівлі або споруди.
Зверніть увагу! Згідно зі ст. 125 Земельного кодексу України, право власності на земельну ділянку виникає з моменту державної реєстрації цього права!
У Земельному кодексі України йдеться про приватизацію землі кожним окремим громадянином України. Таким чином, наявність уже приватизованої землі, наприклад, у одного з подружжя, наприклад дружини, аж ніяк не впливає на право чоловіка також здійснити приватизацію.
Й останнє. Як захистити своє право на приватизацію землі? Відповідно до ч.10 ст. 118 Земельного кодексу України, відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду, а, відповідно до ч. 11 ст. 118 Земельного Кодексу України, у разі відмови органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення заяви без розгляду питання вирішується в судовому порядку.
Ольга ДИННИК,
адвокат, фахівець з цивільного,
сімейного, трудового права.
Тел. 098-015-99-60