Допомога при народженні дитини
- 11 березня 2013
- Відгуків: 0
- Переглядів: 562
Конституція України гарантує кожному громадянину України право на соціальний захист і до того ж, всі соціальні виплати та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом (ст. 46 Конституції України).
Кожна жінка в своєму житті чекає на таке щастя, як народження дитини, і неабияке значення при народженні дитини мають матеріальні блага. У нашому випадку розглянемо соціальні виплати при народженні дитини.
Якщо ви чекаєте на дитину, то варто запам’ятати два нормативні документи, які регулюють порядок виплат допомоги на дитину: Закон України «Про державну допомогу сім’ям із дітьми» (від 21.11.1992 № 2811-XII) і Постанова КМУ «Про затвердження Порядку призначення і виплат державної допомоги сім’ям із дітьми» (від 27.12.2001 № 1751).
Щоб вам призначили та виплатили допомогу з вагітності та пологів за місцем основної роботи (а тим, хто не застрахований у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування, — за місцем проживання в органи праці та соціального захисту населення) не пізніше 6 місяців від дня закінчення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, необхідно подати:
1. Заяву матері про призначення та виплату допомоги;
2. Довідку з лікувально-профілактичної установи встановленого зразка;
3. Довідку:
- з основного місця роботи або навчання про те, що жінка працює або вчиться;
- ліквідаційної комісії про те, що жінка звільнена з роботи у зв’язку з ліквідацією підприємства;
- із Центру зайнятості про те, що жінка зареєстрована в Центрі зайнятості як безробітна;
- з Пенсійного фонду (якщо жінка є фізособою-підприємцем).
Органи соціального захисту населення нараховують і виплачують допомогу при народженні дитини за місцем проживання батьків у тому випадку, якщо не пізніше 12 календарних місяців після народження дитини були надані:
1. Паспорт або інший документ, що засвідчує особистість батька або опікуна;
2. Копія свідоцтва про народження дитини;
3. Заява одного з батьків або опікуна;
4. Виписка з Держреєстру актів громадянського стану про народження дитини для виплати допомоги у зв’язку з її народженням;
5. Довідка про склад сім’ї та копії свідоцтва про народження кожної дитини (при народженні другої і наступної дитини).
Одному з батьків дитини (опікуну) допомога при народженні дитини призначається і виплачується органами праці та соціального захисту населення за місцем їхньої реєстрації. Допомога може бути призначена за місцем фактичного проживання за умови подання довідки про неодержання зазначеної допомоги в органах праці та соціального захисту населення за місцем реєстрації.
Для одержання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку органам праці та соціального захисту населення подаються такі документи:
1. Заява матері (батька, усиновлювача, опікуна, дідуся, бабусі або іншого родича, який фактично здійснює догляд за дитиною), що складається за формою, затвердженою Мінсоцполітики;
2. Копія або витяг з наказу (розпорядження) роботодавця про надання відпустки;
3. Копія свідоцтва про народження дитини;
4. Копія трудової книжки матері (батька, усиновлювача, опікуна, дідуся, бабусі або іншого родича), яка (який) здійснює догляд за дитиною;
5 Довідка з місця навчання — для осіб, які навчаються;
6. Довідка про те, що виплата допомоги по безробіттю або матеріальної допомоги по безробіттю не проводиться, — для непрацюючих осіб, які перебувають на обліку в центрі зайнятості;
7. Виписка або витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців — для осіб, що провадять підприємницьку діяльність.
Органам праці та соціального захисту населення забороняється вимагати для оформлення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку — інші документи, крім зазначених (п. 20 ПКМУ «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми»).
Посадові особи, винні у порушенні законодавства про державну допомогу сім’ям з дітьми, несуть відповідальність згідно з законом (ст. 24 ЗУ «Про державну допомогу сім’ям з дітьми»).
Ольга ДИННИК,
адвокат, фахівець з цивільного, сімейного, трудового права.
Тел. 098-015-99-60