До уваги фізичних осіб, які здійснюють незалежну професійну діяльність
- 09 серпня 2013
- Відгуків: 0
- Переглядів: 523
До Бориспільської ОДПІ ГУ Міндоходів у Київській області досить часто надходять звернення фізичних осіб, які здійснюють незалежну професійну діяльність по таких питаннях:
Хто є відповідальним за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку на доходи фізичних осіб при виплаті доходу юридичною особою чи фізичною особою – підприємцем фізичній особі, яка здійснює незалежну професійну діяльність?
Згідно Податкового кодексу України, якщо фізична особа, яка здійснює незалежну професійну діяльність та подає податковому агенту довідку про взяття її на податковий облік, то при виплаті доходу, податковий агент не утримує з неї податок на доходи фізичних осіб, а фізична особа, включає такий дохід до річної податкової декларації та самостійно нараховує і сплачує податок на доходи фізичних осіб.
Чи має право особа,що здійснює незалежну професійну діяльність, використовувати печатку?
Питання щодо використання печатки або штампу при здійсненні незалежної професійної діяльності самозайнята особа вирішує особисто в залежності від специфіки своєї діяльності, але є випадки коли чинне законодавство вимагає обов’язкового використання печаток. Зокрема, коли фізична особа, яка здійснює незалежну професійну діяльність, використовує найману працю. Укладання з громадянином трудового договору (контракту, угоди) на використання його праці зобов’язує самозайняту особу забезпечувати умови та охорону праці, її оплату, а також інші соціальні гарантії відповідно до чинного законодавства.
Чи враховуються при визначенні сукупного чистого доходу фізичної особи, яка здійснює незалежну професійну діяльність, витрати, понесені у зв’язку з придбанням товарів (робіт, послуг) у фізичних осіб-платників єдиного податку?
Оподатковуваним доходом вважається сукупний чистий дохід, тобто різниця між доходом і документально підтвердженими витратами, необхідними для провадження певного виду незалежної професійної діяльності. У разі неотримання довідки про взяття на облік особою, яка провадить незалежну професійну діяльність, об’єктом оподаткування є доходи, отримані від такої діяльності без урахування витрат.
Податковим кодексом України не передбачено обмежень щодо включення фізичною особою, яка здійснює незалежну професійну діяльність, витрат, пов’язаних з придбанням товарів (робіт, послуг) у фізичних осіб–підприємців — платників єдиного податку. При цьому, зазначені витрати повинні бути пов’язані із провадженням певного виду незалежної професійної діяльності та підтверджені документально. Водночас, з метою встановлення єдиного переліку витрат, пов’язаних з організацією роботи приватних нотаріусів, Міністерством юстиції України видано лист від 02.02.2006 N31-35/20, в якому наведено єдиний перелік витрат, які приватним нотаріусам необхідно враховувати при обчисленні загального річного оподатковуваного доходу.
Чи виступає нотаріус податковим агентом при посвідченні договору довічного утримання між фізичними особами відповідно до норм Податкового кодексу України?
При нотаріальному посвідченні договору довічного утримання нотаріус посвідчує відповідний договір за наявності документа про сплату податку на доходи фізичних осіб у разі необхідності оподаткування, визначеного Податковим кодексом, та повідомляє органи державної податкової служби за місцем розташування державної нотаріальної контори або місцем знаходженням робочого місця приватного нотаріуса щодо суми отриманого доходу платниками податку та нарахованого (сплаченого) податку з доходів фізичних осіб.
Бориспільська ОДПІ ГУ Міндоходів
у Київській області