Продукти-фальсифікати
- 22 листопад 2013
- Відгуків: 0
- Переглядів: 782
У наш час тотальної гонитви за наживою кількість неякісних послуг та виробів зростає з кожним днем. Хімічна та харчова промисловості працюють злагоджено, і результатом такої «співпраці» є те, що третина продуктів харчування на сьогодні — фальсифікат. До того ж підробляють переважно не дорогі продукти, а ті, що є у нашому щоденному вжитку.
Державні контролюючі органи просто не встигають вчасно відслідковувати і конфісковувати фальсифікат. То які ж продукти найчастіше підробляють?• Креветки. Нині креветок вирощують на спеціальних фермах, а щоб вони не хворіли, до їхнього корму додають антибіотики. Найчастіше — це левоміцетин — речовина, що може провокувати різні алергічні реакції в організмі людини, впливати на здоров’я печінки й організму в цілому. Виявити антибіотики в креветках без спеціального хімічного аналізу неможливо. Спеціалісти радять купувати «Атлантичні креветки», бо вони містять найменше хімії.
• Крабові палички. Давно відомим фактом є те, що крабові палички виготовляють без «участі» крабів. Новиною для багатьох читачів буде той факт, що риби в цьому «продукті» також майже немає. У складі крабових паличок вказується крохмаль, сурімі (фарш риб), консерванти і барвники. Достеменно невідомо, чи займався хтось хімічним аналізом у нас, в Україні, але тести російського «Росспоживнагляду» з’ясували, що вміст риби в крабових паличках не досягає і 10 %. Решта ж 90 % — взагалі невідомо що… Можна зробити висновок: крабові палички — продукт з невідомими компонентами, вживання яких може призвести до непередбачуваних наслідків.
• Рідкий дим. Не продукт, але речовина, тісно пов’язана з виготовленням підробних копченостей. Використовується для того, щоб імітувати чи прискорити процес копчення, а також для приховування слідів псування риби чи м’яса. Рідкий дим є сильним канцерогеном (ракотворною речовиною) і заборонений у більшості європейських країн, але не в Україні… Виробники рідкого диму стверджують, що головним його компонентом є витяжка природного диму (цікаво, як її можна отримати?). Однак секрет виготовлення рідкого диму ніхто розголошувати не поспішає. Тож, купуючи копченості, будьте пильними: за будь-якої підозри, що продукт «коптили» рідким димом, — відмовтеся від покупки.
• Соєвий соус. Незважаючи на те, що соя є недорогою сировиною, соєвий соус підробляється дуже часто, оскільки технологія його виготовлення дуже кропітка і займає багато часу. Виробники підробок розробили пришвидшену технологію виготовлення підробного соусу з довгим терміном зберігання і швидким процесом приготування (лише кілька днів). Відрізнити справжній соєвий соус можна за терміном придатності (справжній зберігається набагато менше) і за ціною (справжній завжди дорожчий за підробку).
• Шафран. Це одна з найдорожчих спецій. Кілограм відбірного шафрану коштує близько 20 тисяч доларів. 1 грам — 10 доларів. В упаковці спецій з назвою «Шафран», яку можна придбати у супермаркетах, міститься лише 7-10 % справжнього шафрану, а решта — просто перемелені висушені рослини.
• Молоко. Деякі молокозаводи України «збагачують» молоко. Секрет такого «збагачення» полягає в тому, що свіже молоко підігрівають для його рівномірного змішування з пальмовою олією в пропорції 4:1 (чотири частини молока й одна частина пальмової олії). Враховуючи те, що пальмова олія людським організмом майже не засвоюється, то пити таке «молоко» вкрай небажано.
• Сметана. Сметана є одним з найбільш вживаних кисломолочних продуктів, тому спокуса підробити її дуже велика. У супермаркетах і магазинах нам пропонують купити речовину, що за консистенцією, смаком і кольором дуже схожа на сметану. Що ж насправді входить до складу такої «сметани»? Рослинний жир (замість тваринного), соєвий білок (замість молочного) смакові добавки, згущувачі стабілізатори і хімічні добавки, що пригнічують розвиток шкідливих бактерій. Справжня сметана — корисний і легкий для засвоєння організмом продукт, тому повинна готуватися лише з вершків і закваски.
Як же відрізнити справжню сметану від підробки? Чайну ложку сметани розчиніть у склянці гарячої води (відразу після кипіння). Фальсифікована сметана випаде в осад, а справжня розчиниться повністю.
• Підробний стейк. З допомогою ферменту, що зветься трансглютаміназ, з відходів м’ясного виробництва створюють апетитні шматки м’яса. М’ясні волокна ніби склеюють між собою, і простий покупець не в змозі відрізнити підробний шматок м’яса від справжнього.
• Оливкова олія. Підробка оливкової олії — справа дуже вигідна. Італійські підприємці, що виготовляють підроблену оливкову олію для відправки на експорт, отримують прибутки, що майже дорівнюють прибуткам італійської мафії. Відповідно, те, що ми купуємо у супермаркетах під виглядом дорогої оливкової олії, є, у більшості випадків, сумішшю дешевих рослинних олій з Тунісу, Іспанії, Греції чи Марокко.
• Ікра. Доволі дорогий продукт, що доступний не кожному, але висока ціна — зовсім не гарантія того, що вам пропонують справжній продукт. Дуже часто під виглядом дорогого продукту нам продають так звану білкову ікру — продукт з желатину, харчових барвників та ароматизаторів.
Як розпізнати справжню ікру? Справжня ікра при стисканні лопається фактично не виділяючи рідини і має злегка гіркуватий присмак. Візуально в кожній ікринці можна побачити яскраву цятку зародка. Фасують ікру лише в період нересту риби з червня по вересень, тому зверніть увагу на дату виготовлення продукту.
Володимир ПЕТРЕНКО