(04595) 6-69-04
(067) 404-24-62
 Виходить - з червня 2002 року.     Тираж - 10`000 примірників
  Розповсюджується - безкоштовно в м.Борисполі
  Містить - авторські статті, оголошення, рекламу

Поручитель. Його права та обов’язки

  • 22 листопад 2013
  • Відгуків: 0
  • Переглядів: 714
  • Автор: admin
  • 0
Кредит досить часто використовується у повсякденному житті, адже придбати якесь майно хочеться вже сьогодні, а грошей, як завжди, все ще не вистачає. От і вдається багато наших співвітчизників до укладення кредитного договору. Однак поряд з укладенням кредитного договору банки доволі часто пропонують підписати ще й договір поруки.

Порука є одним із видів забезпечення виконання боржником свого зобов’язання перед банком. Як правило, поручителями можуть виступати близькі родичі або друзі. Але перш ніж піти на такий крок, необхідно уважно ознайомитися з правами та обов’язками поручителя, а також вивчити всі ризики, які можуть настати в результаті невиконання боржником свого зобов’язання, іншими словами — несплати грошей. Поведінка в ролі поручителя обов’язково знайде відображення у вашій (а не позичальника) кредитній історії.
Потрібно пам’ятати, що поручитель відповідає перед кредитором солідарно із позичальником, якщо договором поруки не встановлено його додаткову (субсидіарну) відповідальність. Поручитель дуже рідко поручається за зобов’язання боржника без ознайомлення з його платоспроможністю. Хоча чинне законодавство України не передбачає обов’язку банку чи іншої фінансової установи (кредитора) інформувати поручителя перед укладенням договору поруки про фінансовий стан позичальника. Поручитель відповідає перед кредитором у тому самому обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, відстотків, неустойки, відшкодування збитків. Особи, які спільно дали поруку, відповідають перед кредитором солідарно.
За домовленістю сторін обсяг відповідальності поручителя може бути зменшений і, відповідно, договором може бути встановлена відповідальність поручителя в певній частці.
Боржник, який виконав зобов’язання, забезпечене порукою, повинен негайно повідомити поручителя.
Поручитель, який виконав за боржника його зобов’язання, набуває усіх прав кредитора і має право вимагати повернення сплаченого боргу. У свою чергу, кредитор, який одержав виконання від поручителя, зобов’язаний вручити йому документи, що посвідчують вимоги до боржника (розписку).
У разі смерті боржника припиняються й обов’язки поручителя. У такому випадку обов’язки померлої особи (боржника) за загальним правилом переходять до її спадкоємця.
Збільшення відсоткової ставки без згоди на це поручителя неможливе, навіть якщо боржник і кредитор погодили це питання. До такого висновку дійшов Верховний Суд України в Постанові від 25 вересня 2013 року та пояснив, що поручитель є самостійним суб’єктом у правовідносинах з кредитором, має право висувати заперечення проти кредитора навіть у тому разі, коли боржник визнав свій борг. За умови підписання договору про підвищення відсотків між боржником і кредитором збільшується й обсяг вимог щодо поручителя, а тому це порушує його права.
Також кредиторам заборонили вимагати з поручителів борги старше 6 місяців після закінчення терміну кредитного договору. Про це йдеться у рішенні Судової палати з цивільних справ Верховного Суду. Верховний Суд України відмовив банку в стягненні грошей і ухвалив, що кредитор може вимагати з поручителя гроші упродовж дії кредитного договору і ще протягом шести місяців після закінчення його терміну.
Як видно, поручительство по чужому кредиту — не тільки складний, але й потенційно небезпечний процес, пов’язаний з можливими судовими позовами, «відмінним приводом» втратити своє майно і зіпсувати кредитну історію. Тож, перш ніж підписувати договір поруки, варто гарненько подумати двічі.

Ольга ДИННИК,
адвокат, фахівець з цивільного, сімейного, трудового права
Тел. 066-1676875

 
Залишити відгук  ↓
 
Відгуків ще не було.