(04595) 6-69-04
(067) 404-24-62
 Виходить - з червня 2002 року.     Тираж - 10`000 примірників
  Розповсюджується - безкоштовно в м.Борисполі
  Містить - авторські статті, оголошення, рекламу

«Темний» бік технологій

  • 03 квітня 2015
  • Відгуків: 0
  • Переглядів: 274
  • Автор: admin
  • 0
Технологічний прогрес може радувати майже кожного з нас своїми досягненнями, проте часто, самі цього не розуміючи, ми настільки сильно потрапляємо в залежність від сучасних технологій, що не уявляємо як можна жити без них. 
 
Нещодавно вчені-психологи з британського Університету Дербі опублікували результати нового соціологічного дослідження, яке стосувалося вивчення впливу технологій на людську психіку. У своїй роботі вчені довели існування нового типу технічної залежності — залежність від смартфона. На думку дослідників сьогодні 13% користувачів мають яскраво виражену психологічну залежність від свого мобільного пристрою. Середньостатистична людина проводить з гаджетом близько 3,5 годин на добу, хоча для молоді ця цифра може бути значно більшою, так, наприклад, користувачі у віці від 5 до 16 років можуть проводити за електронним пристроєм близько 6,5 годин на день. 
Сучасна залежність від смартфонів не є чимось принципово новим. Вона прийшла на зміну залежності від мобільного телефону. Ще на початку і в середині нульових років психологи всього світу вказували на те, що користувачі мобілок відчувають сильний дискомфорт, залишившись без свого телефона.  Це явище отримало назву «номофобія» від англійського «no mobile phobia». Якщо людина не очікує якогось важливого дзвінка, але все рівно панікує, якщо її телефон розряджений,  то її можна вважати номофобом.  У 2010 році близько 53% опитаних британців зізналися в тому, що сам факт втрати можливості  негайно зв’язатися з іншою людиною примушує їх відчувати тривогу та перебувати в напрузі. 
Іншою «популярною» сучасною проблемою є інтернет-залежність. Про це явище вперше заговорили десь близько двадцяти років тому, але ця тема є предметом суперечок по сьогоднішній день. Одні психологи вважають, що така проблема дійсно існує. Інші стверджують, що інтернет-залежність не окремий розлад, а лише наслідок інших особистих проблем, які примушують людину тікати в мережу. Як би там не було, але багато хто дійсно відчуває дискомфорт, якщо доступ до онлайну закрито.
Однією з форм інтернет-залежності можна вважати залежність від соціальних мереж. Дослідники з Чикагського університету (США) встановили, що соціальні мережі викликають у молодих американців більш стійке психологічне звикання ніж сигарети та алкоголь.
Дуже часто з інтернет-залежністю помилково пов’язують і залежність від онлайн-ігор. І якщо стосовно першої до сих пір точаться дискусії, то другу вже офіційно внесли в перелік психічних розладів. Вірогідно, залежність від онлайн-ігор  поки є єдиною небезпечною формою технічної залежності. На сьогоднішній день її вважають такою ж формою ігрової залежності як і та, що спостерігається у затятих картярів чи людей, що просаджують свої гроші в залах ігрових автоматів. Так проблема, яка відома людству тисячі років, сьогодні набула ще однієї форми. Оскільки ігрова залежність може мати доволі сумні наслідки боротьба з нею в цілому світі проводиться досить таки активно. Так в США існують групи анонімних ігроманів, а в Японії створено спеціальні реабілітаційні клініки.
Взагалі у вивченні сучасних технологічних залежностей панує хаос. Дослідникам  потрібно буде ще впорядкувати і систематизувати багато чисельні результати досліджень і відокремити реальні проблеми від домислів та спекуляцій. Проте багато хто погоджується з тим, що залежність від смартфонів може стати однією з найбільш серйозних. Вся справа в тому, що ці пристрої універсальні. Так смартфони, перейнявши у мобільних телефонів здатність викликати номофобію, «привласнили» ще й багато функцій комп’ютера. Таким чином смартфон став не лише засобом зв’язку, але й терміналом для виходу в Інтернет, інструментом для спілкування в соціальних мережах та ігровою консоллю.  Всі блага інформаційного простору вмістилися в маленькому компактному корпусі, заодно прихопивши потенціальні проблеми…
Сучасний світ починає нагадувати втілені у життя оповідання письменників-фантастів минулого століття, у яких йшлося про те, як люди, створивши досконалі розумні машини, перетворилися на рабів своїх же творінь. Сьогодні, забуваючи про дійсно важливі речі поза межами монітора,  багато хто з нас просто деградує... Саме це «забуття» і є проявом «темного» боку технологій, який робить душі багатьох з нас байдужими, а тіла гладкими та хворими…
 Володимир Петренко
 
Залишити відгук  ↓
 
Відгуків ще не було.