1-а СЕСІЯ МІСЬКРАДИ VII СКЛИКАННЯ: «БОЇ» БЕЗ ПРАВИЛ ТРИВАЮТЬ
- 20 листопад 2015
- Відгуків: 0
- Переглядів: 559
Цілковитим продовженням пленарних засідань попереднього, VI скликання виглядала 1-а сесія Бориспільської міської ради VII скликання, яка проходила 10 та 11 листопада 2015 року. На ній міськвиборчкомом були підведені підсумки короткострокових та надважких виборчих перегонів, а потім у великому протистоянні та із взаємними образами були обрані секретар міськради, старі-нові заступники, нові склади депутатських постійних комісій та виконавчого комітету міської ради.
Власне, перша (установча) сесія, скликана Бориспільскою міською виборчою комісією для оголошення результатів у міському територіальному виборчому окрузі, мала би бути урочистою, проте урочистості тривали недовго.
Спочатку переможцем у виборах міського голови був оголошений Анатолій Соловйович Федорчук, після чого він виголосив присягу на вірність громаді. А вже коли голова міськвиборчкому стала зачитувати імена новообраних депутатів, то від деяких з них в бік своїх опонентів можна було почути вигуки «Ганьба!», що й поклало край усім урочистостям.
Згідно з новим законом про місцеві вибори, депутатський корпус
Бориспільської міської ради тепер складатиметься з 34 депутатів — замість 48 у попередній каденції
Відповідно до списку оновленої Бориспільської міської ради, зачитаним головою БМВК, міськими депутатами стали такі громадяни: Адамовський Юрій Олексійович (ПП «Сила людей»), Боженко Євгеній Петрович (ПП «Об’єднання «Самопоміч»), Божко Олександр Олександрович (Радикальна Партія Олега Ляшка), Верес Олег Олександрович (ВО «Свобода»), Годунок Ярослав Миколайович (Радикальна Партія Олега Ляшка), Гопанчук Дмитро Олександрович (Блок Петра Порошенка «Солідарність»), Грона Євгеній Миколайович (Блок Петра Порошенка «Солідарність»), Грона Микола Іванович (Блок Петра Порошенка «Солідарність»), Деркач Вячеслав Миколайович (Радикальна Партія Олега Ляшка), Добровольська Марина Станіславівна (ПП «Сила людей»), Донченко Олена Олегівна (Блок Петра Порошенка «Солідарність»), Дудченко Олександр Йосипович (ПП «Сила людей»), Євтушенко Ігор Костянтинович (ПП «Об’єднання «Самопоміч»), Жувак Петро Карпович (ПП «Наш край»), Калина Віктор Олександрович (ВО «Батьківщина»), Костянець Микола Петрович (ПП «Наш край»), Левітас Ігор Маркович (Блок Петра Порошенка «Солідарність»), Локайчук Юрій Васильович (ПП «Наш край»), Луців Ілля Михайлович (ПП «Об’єднання «Самопоміч»), Мартишко Валерій Іванович (ПП «Наш край»), Мельник Володимир Йосипович (ВО «Батьківщина»), Нагорний Володимир Васильович (ВО «Батьківщина»), Панкявічене Ірина Анатоліївна (ПП «Наш край»), Пасько Сергій Володимирович (ПП «Наш край»), Петренко Ігор Володимирович (ВО «Свобода»), Пилипчук Андрій Володимирович (ПП «Наш край»), Романов Олег Миколайович (Радикальна Партія Олега Ляшка), Сидоренко Юрій Миколайович (Блок Петра Порошенка «Солідарність»), Степаненко Микола Іванович (Блок Петра Порошенка «Солідарність»), Тимченко Вікторія Миколаївна (ВО «Свобода»), Шабан Катерина Степанівна (ПП «Об’єднання «Самопоміч»), Шалімов Володимир Ілліч (ПП «Наш край»), Шалімов Ігор Володимирович (ПП «Наш край»), Шкоруп Михайло Іванович (ПП «Наш край»).
Ніхто депутатських мандатів та значків так і не вручив
Була лише церемонія прийняття депутатами присяги, яка виглядала дещо дивно. На трибуну викликали найстаршого депутата, Жувака Петра Карповича, який і зачитав текст присяги. Вся решта депутатів… стоячи мовчала. Тож склалося враження, що на вірність бориспільській територіальній громаді присягнули міський голова й один лише депутат… Про що під час виголошення присяги думала мовчазна решта депутатів — можна було лише здогадуватися.
Потім з трибуни по черзі лунали подяки від представників кожної з партій, які пройшли у МР (відео-виступ голови Борспільської МПО ВО «Свобода», депутата Ігора Петренка можна знайти в інтернеті, зайшовши у Фейсбук на стіну газети «Ринок Бориспіль»).
Варто зазначити, що передували першій сесії консультації голів партій-переможців місцевих виборів. У результаті міська рада ще напередодні сесії отримала, де-факто, цікаву конфігурацію більшості. Це така собі «суміш» представників колишньої провладної Партії реґіонів, які тепер становлять кістяк нового політичного проекту «Наш край» та нинішньої провладної партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність» (БПП). Ціною цієї домовленості стали пропозиції від БПП отримати посади секретаря міськради та додаткового заступника міського голови (з питань будівництва). І якщо посада секретаря міськради виглядала цілком логічною пропозицією для подальшої співпраці цих партій, то роздавати нові посади, які призведуть до зайвих витрат з місцевого бюджету, це вже занадто. Ось таке «життя по-новому» міської влади своїм голосуванням на виборах підтримали виборці нашого міста.
Як обирали секретаря міськради
Першим ділом обрали лічильну комісію. А за тим, відповідно до чинного законодавства, на першій сесії мав бути обраний секретар міської ради. Варто зазначити, що згідно з партійною приналежністю, половина депутатського корпусу уже мала певну домовленість, як і за кого голосувати, адже передувала цій сесії, як уже зазначалося, погоджувальна рада... Власне, про угоду між депутатами від партій «Наш край» (10 депутатів), від якої балотувався міський голова, та БПП «Солідарність» (7 депутатів) неважко було здогадатися, хоча в душах опозиційних депутатів теплилася надія, що такого зрощення не станеться, хоча б з етичних міркувань. Але…
Зі свого боку, окрилений власною перемогою на місцевих виборах та маючи підтримку 17-ти новообраних депутатів, Анатолій Федорчук одразу «несвоїм» депутатам (а їх укупі від п’яти партій — «Радикальна партія», «Самопоміч», «Сила людей», ВО «Свобода», «Батьківщина» — налічується також 17) поставив власні умови. Він наполягав, щоб усі партії підтримали голосуванням його кандидатуру на посаду секретаря міської ради та всіх його заступників. Навзаєм він обіцяв таку собі «умовну демократію», коли кожна політична сила міської ради очолить по одній постійній комісії. При цьому право формувати персональний склад цих комісій він залишав за собою. Тобто можна було не сумніватися, що в тих важливих комісіях, де головували б представники інших політичних сил, більшість членів комісій були б з партій «Наш край» і БПП.
Тож міський голова, згідно зі своїм правом, і запропонував на посаду секретаря міської ради депутата від БПП «Солідарність» Ігора Марковича Левітаса. А ось це вже викликало бурхливі емоції в опозиційних депутатів. Зазначеній кандидатурі закидали те, що претендент не має вищої освіти, сам — киянин і не володіє державною мовою. Цілком можливо, що була й інша причина незадоволення, але озвучити її деякі депутати не наважилися.
Відповідно до закону, вказана кандидатура мала обиратися таємним голосуванням. Проте це правило не було відразу дотримане, оскільки не була встановлена кабінка для голосування. На це звернув увагу депутат від ВО «Свобода» Ігор Петренко, що, у свою чергу, викликало нерозуміння у бувалих промерівських депутатів: мовляв, завжди так голосували; навіщо такі складнощі? Тож і голосували вони як попало, примощуючись де завгодно для ставлення позначок у бюлетенях. Було навіть помічено, як міський голова, поставивши позначку у бюлетені, показав його кандидату на посаду секретаря МР (кимось зазнятий відео-кліп цього моменту і нині «гуляє» у соцмережах). Тож мимоволі постає логічне запитання: хто ж усе-таки у Бориспільські міській раді буде старший, а хто підзвітний?
Опозиційні ж депутати у цьому фарсі участі не брали. Вони чекали, поки в залі міськради, нарешті, з’явиться передбачена законом кабінка для таємного голосування і домоглися цього. Врешті, букви закону довелося дотриматися всім: у залі таки з’явилася відповідна кабінка, а попереднє незаконне голосування було визнане недійсним.
Коли вже проголосували, згідно із законом, тобто справді таємно(!), результати приголомшили: 19 голосів — за, один утримався, 11 — проти, ще 4 бюлетені були зіпсовані. Радості «Наш край»-«БПП»-коаліціянтів не було меж.
Як обирали заступників міського голови
Розгляд цього питання виявився чи не найскандальнішим на цій сесії. У депутатів не було заперечень лише щодо кандидатури на посаду першого заступника міського голови — Миколи Петровича Корнійчука. Оскільки цей посадовець несе відповідальність за роботу всіх комунальних підприємств міста, особливо це важливо у зимовий період, усі партії були готові підтримати таку кандидатуру. Щодо інших заступників було озвучено низку претензій і побажань.
Хоч міський голова і розповідав про «шалену» підтримку його бориспільцями, одначе результати голосування на міських виборах свідчать, що 75 відсотків мешканців міста все ж хочуть бачити зміни. Цих змін бажали навіть ті, хто своїм голосом підтримав партію БПП — теперішніх уже «прореґіональних» коаліціянтів у міській раді. Тому обрання кандидатур на посади «неперших» заступників міського голови було запропоновано провести на засадах відкритого конкурсу. Проте міський голова не пристав на цю пропозицію. Він заявив, що він переможець, що його «прихильників» у міській раді більше і вони будуть обирати заступників голосами двох зазначених партій.
Отже, результати голосування за заступників міського голови були наступними. Перевагою всього в один голос «за» (що свідчить і про відповідний рівень довіри депутатського корпусу) було підтримано трьох кандидатів — Людмилу Ковальову (соціально-економічні питання), Дмитра Гопанчука (будівництво та інвестиції) та Людмилу Пасенко (гуманітарні питання), за яку довелося голосувати двічі.
Однак варто зазначити, що виняткове право формувати штатний розпис виконавчих органів міської ради мають лише депутати цієї ради. Тому депутатом від ВО «Свобода» Олегом Вересом був згаданий чинний документ — рішення Бориспільської міської ради VI скликання від 30 грудня 2014 року №4872-59-6 «Про затвердження організаційної структури і штатної чисельності міської ради, управлінь, служб виконавчого комітету з 01 січня 2015 року». Згідно з ним, у штатному розписі передбачено ЛИШЕ ДВІ ПОСАДИ заступників міського голови. Однак проголосували чомусь за ТРЬОХ!? Тож у своєму виступі О. Верес запропонував голові та депутатам міськради негайно визначитися, хто ж цей «зайвий» заступник. Бо, згідно з черговістю голосування, «третім зайвим» виявляється Людмила Пасенко. Міський голова мовчки проіґнорував звернення депутата-«свободівця», і тепер маємо чергову юридичну колізію.
Незрозуміло також, як збирається виконувати свої обов’язки «новоспечений» чиновник з питань будівництва, не маючи для цього профільної освіти. І чи не перетвориться, можливо, відновлена «заднім числом» ця посада на «друге пришестя» Піскора в іншій іпостасі?
Схоже, такий підхід стає «нормою» для нинішніх керівників міста, щоб заплутати депутатів та жителів Борисполя. Згадаймо, як депутати міської ради минулих скликань разом з нинішнім міським головою голосували за будівництво у міському парку «багатофункціонального громадського центру» замість Будинку культури, дозвіл на будівництво АЗС «БРСМ» в районі «Переїзду», тарифи на проїзд у місцевому транспорті тощо. Голосують за один зміст рішення, а в результаті на папері і за фактом виходить зовсім інший.
Як обирали склад виконавчого комітету міськради та депутатських постійних комісій
Наступні питання порядку денного щодо створення та персонального складу виконавчого комітету, кількості постійних комісій не викликали великих суперечок. Їхнє наповнення одностайно підтримали всі депутати міської ради. До складу виконкому увійшли по два представники від кожної політичної сили, які мають своїх депутатів у МР, представник від підприємців міста, а також міський голова, його заступники та секретар міської ради.
Коли перейшли до розгляду питання з формування постійних комісій міської ради, то знову виникли суперечки. Міський голова Анатолій Федорчук незадоволений мінімальною підтримкою депутатів при голосуванні за секретаря міської ради та заступників голови «образився» на депутатів, які не захотіли «пограти» у якусь тільки йому одному відому «командну гру». Тому надалі він і ситуативна більшість міської ради вирішили не гратися в демократію і переформатували персональний склад голів депутатських комісій. Тож більшість комісій очолили представники партій «Наш край» та БПП. А щоб похитнути «дружбу» між іншими партіями, все ж віддали дві комісії представникам «Батьківщини» та «Самопомочі».
Перше засідання новообраної міської ради більше нагадувало не першу сеСію, а першу сеРію гри старої-нової команди, яку бажають нав’язати іншим депутатам та міській громаді.
Олег ВЕРЕС,
депутат Бориспільської міської ради
від ВО «Свобода»;
Вадим ШАПОШНІКОВ,
помічник депутата міськради О. Вереса
П.М. Про деякі подробиці першої сесії МР та прес-конференцію, яку організував міський голова на другий день після цієї сесії, читайте у наступному числі «РБ».
На фото — На першому плані: новообрані депутати Бориспільської міської ради, «свободівці» Ігор Петренко, Олег Верес та Вікторія Тимченко
На фото — На першому плані: новообрані депутати Бориспільської міської ради, «свободівці» Ігор Петренко, Олег Верес та Вікторія Тимченко