(04595) 6-69-04
(067) 404-24-62
 Виходить - з червня 2002 року.     Тираж - 10`000 примірників
  Розповсюджується - безкоштовно в м.Борисполі
  Містить - авторські статті, оголошення, рекламу

Пам'ятка водію

  • 16 листопад 2016
  • Відгуків: 0
  • Переглядів: 618
  • Автор: admin
  • 0
Немає такого водія, якого б не зупиняла нова поліція. Декілька порад, як поводити себе при розмові з патрульним в рамках закону.

Перше: не бійтеся, слідкуйте, щоб не тремтіли ваші руки і голос, бо патрульний це відчуває і може використати проти вас. Навчіться реаґувати на зупинення співробітниками поліції спокійно та пам’ятайте, що вони не зроблять вам нічого поганого.
Законом (п. 1-9 ч. 1 ст. 35 ЗУ «Про Національну поліцію») визначений вичерпний перелік випадків, які надають право працівнику поліції зупинити транспортний засіб, а саме:
- якщо водій порушив Правила дорожнього руху;
- якщо є очевидні ознаки, що свідчать про технічну несправність транспортного засобу;
- якщо є інформація, що свідчить про причетність водія або пасажирів транспортного засобу до вчинення дорожньо-транспортної пригоди, кримінального правопорушення;
- якщо транспортний засіб перебуває в розшуку;
- якщо необхідно здійснити опитування водія чи пасажирів про обставини вчинення дорожньо-транспортної пригоди, кримінального чи адміністративного правопорушення, свідками якого вони є або могли бути;
- якщо необхідно залучити водія транспортного засобу до надання допомоги іншим учасникам дорожнього руху чи поліцейським, або як свідка під час оформлення протоколів про адміністративні правопорушення чи матеріалів дорожньо-транспортних пригод;
- якщо уповноважений орган державної влади прийняв рішення про обмеження чи заборону руху;
- якщо спосіб закріплення вантажу на транспортному засобі створює небезпеку для інших учасників дорожнього руху;
- порушення порядку визначення і використання на транспортному засобі спеціальних світлових або звукових сигнальних пристроїв.
Працівник поліції зобов’язаний поінформувати водія про конкретну причину зупинення ним транспортного засобу з детальним описом підстави зупинки. Всі інші причини зупинки автомобіля — незаконні.
Отже, якщо вас зупинив поліцейський:
- не виходьте з машини;
- розмовляйте з патрульним через ледь опущене скло;
- пам’ятайте, що під час свого звернення до громадянина поліцейський повинен назвати своє прізвище, посаду та звання, а за вашою вимогою пред’явити службове посвідчення;
- ви можете вести аудіо-відео запис, зафіксувати автомобіль, на якому несе службу поліцейський, номерні знаки;
- документи на право керування транспортним засобом показати крізь скло автомобіля, це ваше право, адже в законі вказано «пред’явити для перевірки», а передавати в руки поліцейському вас не зобов’язано;
- з машини ви не виходите. Якщо ж буде запитання від поліцейського «чому ви не виходите із машини?», можна відповісти: «боюсь незаконних дій» (це ваше право!).
Ви можете висловити вимогу до поліцейського пред’явити його службове посвідчення. З посвідчення бажано переписати прізвище, ім’я, по батькові, звання, посаду для можливого оскарження дій до прокуратури чи до суду, також уточнити причину зупинки і суть скоєного правопорушення.
Інколи працівники поліції пропонують доставити вас до відділення поліції, суд та ін. для складання протоколу, однак законною така дія буде лише у випадках, передбачених ст. 259 Кодексу України про адміністративні правопорушення (у разі неможливості скласти протокол на місці вчинення правопорушення, якщо складення протоколу є обов’язковим, порушника може бути доставлено в поліцію, якщо при собі нема документів, які посвідчують особу чи двох свідків, які можуть підтвердити особу).
Якщо при собі є документи, що посвідчують особу чи є можливість скласти протокол на місці — не погоджуйтесь нікуди їхати — це ваше право.
Якщо вам запропонували сісти в машину поліцейського для оформлення протоколу, то це також ваше право вирішувати сідати туди чи ні: ніякий закон не зобов’язує вас цього робити.
У взаємостосунках з учасниками дорожнього руху працівнику поліції забороняється: звертатися на «ти», використовувати погрозливі чи образливі жести, допускати при спілкуванні зневажливий тон, грубість, неввічливе викладення зауважень, висловлювання або репліки, які ображають людську гідність, погрози; пред’являти безпідставні звинувачення.
Доказами вашої вини чи невинності можуть бути: протокол, ваші пояснення, пояснення потерпілих, висновки експертів, речові докази, показники технічних засобів (в тому числі фото- та  відеозйомка, протокол вилучення речей і документів, інші документи.
Ніколи та нічого не пишіть в протоколі під диктовку поліцейського. Після того, як поліцейський заповнить свою частину, уважно її перечитайте й перевірте. Будь-які неправильно записані дані відразу виправляйте. Наприклад, вас не запитали про місце роботи та написали «безробітний». Викреслюйте, пишіть, де та ким ви працюєте. Чим більше виправлень в протоколі, тим краще. Пам’ятайте, що поліцейський буде вас підганяти та в будь-який час може вирвати протокол з ваших рук. Ведіть себе спокійно, скажіть, що «ви маєте повне право написати пояснення і що дії працівника поліції будете розглядати, як порушення своїх законних прав».
Зверніть також увагу, чи відповідають прізвище, звання та посада тим, які назвав поліцейський при зверненні, і чи не закінчився термін дії посвідчення. У разі виявлення невідповідності чи закінчення терміну дії посвідчення, вимоги такого працівника не виконуйте — негайно телефонуйте черговому поліції за телефоном 102 та на телефон довіри. Можливо, такий «поліцейський» є просто шахраєм у формі, який таким чином заробляє гроші.

Ольга ДИННИК,
адвокат, громадський активіст, член БМПО ВО «Свобода»

 
Залишити відгук  ↓
 
Відгуків ще не було.