(04595) 6-69-04
(067) 404-24-62
 Виходить - з червня 2002 року.     Тираж - 10`000 примірників
  Розповсюджується - безкоштовно в м.Борисполі
  Містить - авторські статті, оголошення, рекламу

У Києві відкрилася виставка до ювілею Івана Франка

  • 17 серпня 2016
  • Відгуків: 0
  • Переглядів: 273
  • Автор: admin
  • 0
У переповненій залі були присутні відомі письменники, академіки, митці, люди, яким близькі погляди славетного Каменяра. Адже жодний українець не зміг перевершити Франкової працездатності. Творча енергія поета, письменника, філософа, перекладача, ученого, громадського і політичного діяча вимірюється шістьма тисячами творів. За сорок років діяльності Іван Франко надрукував понад 220 окремих видань.
На виставці представлені видання з колекції Музею книги і друкарства України та прижиттєві видання з особистої бібліотеки автора. Це поетичні збірки: «Мій Ізмарагд» (1898), «Semper tiro» (1906), «Зів’яле листя» (2-е вид., 1911). Експонується друге видання драми «Украдене щастя» (1901), дві редакції повісті «Boa constrictor» (1884, 1907), а також збірки оповідань «Галицькі образки» (1885), «В поті чола» (1903–1905) та ін. З-поміж видань для дітей представлені твори, перекладені та суттєво доповнені Іваном Франком: «Лис Микита» (1891), «Пригоди Дон Кіхота» (1892), «Коли ще звірі говорили» (1903).
Іван Франко — автор кількох сотень праць з літературознавства. На виставці представлено цілий ряд його досліджень. Власну концепцію розвитку вітчизняного письменства І. Франко подав у «Нарисі історії українсько-руської літератури» (1910). Серед інших наукових досліджень ― праці з мовознавства («Етимологія і фонетика в южноруській літературі», 1894), фольклору «Жіноча неволя в руських піснях народних» (1893), «Галицько-руські народнї приповідки» (1908).
Музейна франкіана має вагому колекцію графіки. Ілюстрації до творів поета та елементи мистецького оформлення видань виконані такими відомими художниками, як В. Кричевський, В. Касіян, В. Лопата, А. Базилевич, Г. Якутович, В. Литвиненко та ін. В експозиції також представлений плакат «Іван Франко» (1956) роботи заслуженої діячки мистецтв України, художниці Ніни Божко.
Серед рідкісних видань та цікавих експонатів вирізняється відреставрований портрет Івана Франка поч. ХХ ст. пензля Івана Труша з колекції Інституту літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України. Унікальними є автографи І. Франка, надані відділом рукописних фондів і текстології Інституту літератури ім. Т. Г. Шевченка.
Загалом, на виставці представлено понад 250 експонатів. Рушники з Франківського краю надані для оздоблення виставки Національним музеєм українського народного декоративного мистецтва.
Окрасою презентації виставки «Вірю в силу духа...» став виступ мистецтвознавця, кобзаря, лідера гурту «Хорея Козацька» Тараса Компаніченка, який виконав ряд Франкових творів, зокрема «Вічний революціонер», «Розвивайся ти, високий дубе», «Ой, ти, дівчино, з горіха зерня», «Не пора, не пора…» тощо. Почесним гостем був онук Івана Франка Роберт Тарасович, який поділився із присутніми своїми спогадами про родину Івана Яковича Франка.

Лариса ГРОМАДСЬКА.

Фото автора

 
Залишити відгук  ↓
 
Відгуків ще не було.