(04595) 6-69-04
(067) 404-24-62
 Виходить - з червня 2002 року.     Тираж - 10`000 примірників
  Розповсюджується - безкоштовно в м.Борисполі
  Містить - авторські статті, оголошення, рекламу

ТОВСТОЛОБИКИ ВРЯТУЮТЬ СВІТ!

  • 02 червня 2017
  • Відгуків: 0
  • Переглядів: 521
  • 0

Нещодавно мав щастя ознайомитися з сюжетом ТРС «Бориспіль» стосовно проблем, що виникли в результаті «поліпшення» і «благоустрою» Княжицького озера під дещо героїчним заголовком : «Товстолобики проти водяного горіха: у Княжицьке озеро випустили півтонни риби» (https://tvboryspil.com/novini/tovstolobiki-proti-vodyanogo-gorixa-u-knyazhicke-ozero-vipustili-pivtonni-ribi/). Сюжет особисто в мене викликав дещо неоднозначні емоції. Свої міркування спробую викласти далі.

Спостерігаючи з самого початку за процесом «поліпшення» Княжицького озера і прилеглої території, весь час не переставав дивуватися кричущим прикладам непрофесіоналізму, дивним підходам і методам, що були застосовані в процесі нібито благої для громади діяльності — створення чергової зони відпочинку бориспільців. Як людина, що має диплом вчителя біології, і як звичайний мешканець, що свідомо вболіває за відмінний екологічний стан і збереження флори і фауни на території Борисполя, з самого початку всієї цієї толоки, був здивований і обурений тим, що:
- як справедливо зазначав в своєму пості в Фейсбук Максим Кривошеєв — не було розміщено публічної документації та плану виконання робіт і проведено прозорого конкурсу на їх виконання;
- не було проведено передуючої таким проектам обов᾽язкової екологічної експертизи щодо вивчення причин виникнення ситуації із забрудненням і заболоченням озера та напрямками забезпечення в майбутньому уникнення подібних і ще гірших проблем;
- для заглиблення дна озера не було використано вартісніших плавучих земснарядів, що б дозволило зберегти існуючу флору та фауну озера (як роблять свідомі представники своїх громад, що характеризуються шанобливим ставленням до природи), натомість застосували якесь древнє залізяччя на гусеничному ходу, що в якості екскаватора щось там шкребло. Банально відкачали воду, потягали туди-сюди ґрунт — усе висушили та вбили. Повторили свої ж помилки, що були допущені на інших водних об᾽єктах. Незважаючи на те, що існують всім відомі добрі методи чищення водойм, коли поруч з озером, що потребує очищення, створюють тимчасову водойму, куди перекачують воду і переселяють тварин і рослин з подальшим їх реверсом в очищену водойму;
- заглибили лише по боках і навкруги, залишивши в центрі озерної улоговини острів мілини — розсадник болотної рослинності.
Неодноразові заяви в ЗМІ та соціальних мережах місцевих активістів щодо відверто негативних наслідків такого псевдополіпшення для екології озера подібних дій не призвели ні до чого — ніхто не дослухався. Виконали та відрапортували.
Але, цитуючи слова кореспондента ТРС «Бориспіль», «не так сталося, як гадалося». Свіжеочищене, дивно чисте і геометрично красиве, відрапортоване озеро стало заростати катастрофічно швидко. На жаль, печальні прогнози активістів справдилися.
Не треба бути людиною з біологічною освітою, щоб зрозуміти, що причина тому:
- вбита природна флора і фауна (в т. ч. той самий очерет, «комиш» — зі слів Ігоря Шалімова) які природно запобігали заболоченню.
- заглиблення улоговини проведено таким чином, що природні джерела так і не звільнили;
- не забезпечили природній дренаж води, натомість мілина в центрі озера стала розсадником водної і болотної рослинності і джерелом розселення небажаної мікрофлори. Адже відомо, що для нормального життя озера якраз його центральна частина повинна бути найглибшою.
Й от замість того, щоб визнати свої помилки, підписатися під власною недалекоглядністю і некомпетентністю в питаннях екології, що робить влада? Влада шукає шляхи, щоб ганьбу свою У СЛАВУ ПЕРЕТВОРИТИ. Не знаю вже, на якій там нараді, але, напевно, на таємній, було призначено єдиного і головного винуватця всіх бід. Єдиного ворога — великого та жахливого містера «Водяного горіха».
Знайомтесь. Водяний горіх (Trapa natans L.) — рослина родини плакунових. Реліктовий (третинний) вид. Листки (завдовжки 3-4 см, завширшки 3-4,5 см) плаваючі, широкоромбічні, подібні за формою на листя берези, зі споду вздовж жилок опушені, зібрані у розетку.
Призначили ворога і тут же призначили супер-героя — містера «Товстолобика», якого через пристрасть до поїдання водоростей у великих кількостях називають «річковою коровою». Він «порішає»…))
Тож питання заболочення озера «закрите». Можна продовжувати чистити інші водойми старими ж методами. Бо є ж у нашому місті тепер товстолобики. І ті добродії, які їх безкоштовно надають місту. Слава «екологічно підкованим» нашим представникам влади! Слава «екологічним коштам»! Слава меценатам.
Підсумовуючи сказане, мушу зазначити, що я ні в якому разі не проти дій по зарибненню водойм Борисполя. Якраз, навпаки. Честь і хвала Ігорю Шалімову, що закупив власним коштом і випустив в Княжицьке цих прекрасних істот. Питання ж в іншому. Скільки, ще наша влада разом з нами буде наступати на ті ж самі граблі? Чи будемо й надалі поверхнево і недбало ставитися до вирішення важливих, витончених і складних питань корекції природного середовища. Чи й надалі спочатку створимо проблему, а тоді почнемо її хаотично вирішувати? Чи довго ще ми замість створення спеціальної міської екологічної комісії з кваліфікованих екологів та біологів і наділення її відповідними повноваженнями будемо посилатися на «як кажуть екологи»…
Хочу зазначити також, що краще не робити ніяк чим робити гірше. Це щодо ремарки влади, буцімто мало коштів на екологічні проекти. Бо в справах екології, як і у справах медицини, основне правило — «НЕ НАШКОДЬ».

P.S.: Щодо водяного горіха. На пляжі в с. Кийлів, часто наступав, на «голову чортика» — колючі плоди цієї рослини. Навіть пробував їх ядра на смак. Горіх дуже смачний і поживний: у ньому міститься до 3 відсотків жиру, 24 відсотки білка. За весь час мого відвідування ще нечищеного озера Княжицьке з 7 до 44 років ні разу не знаходив подібних горішків там. Звідки він узявся зараз? Напевно хтось із депутатів завіз...))))
Оскільки наявність популяції цієї рослини на Княжицькому озері викликало обґрунтовані сумніви, я разом з моєю дружиною, кандидатом біологічних наук Оксаною Футорною, яка певний період своєї наукової діяльності займалась саме водними рослинами, відвідали Княжицьке озеро. Візуальним оглядом з берега — популяції водяного горіха не виявили. Натомість виявили багато інших видів водних рослин, що можуть найближчим часом завдати клопоту.


Дмитро ФУТОРНИЙ
(прочитано у Facebook)


На світлині: влада, яку «не помічають», зарибнює Княжицьке озеро товстолобиком (кадр з відеосюжету КП «ТРС «Бориспіль»)


А тим часом…
У виконкомі вирішили на озері
Княжицьке та його захисній смузі
встановити такі заборони:
- на виловлювання риби (до 01.12.2017);
- на використання моторних плавзасобів;
- на миття та обслуговування транспортних засобів і техніки;
- на влаштування звалищ сміття;
- на зливання рідких відходів ти випуски господарських стоків.
По зазначені заборони інформуватимуть відповідні знаки, які будуть встановлені біля озера. Контроль за дотримання цих заборон покладається на патрульну поліцію.

Інф. «РБ»


 
Залишити відгук  ↓
 
Відгуків ще не було.